לראות זה להאמין: 5 טכנולוגיות עתידניות לטיפול בלקויות ראייה

השתלת קרנית מלאכותית

ניתוח חדשני פורץ דרך שבוצע לאחרונה בבלינסון איפשר לאישה עיוורת לחזור לראות.

הניתוח מבוצע במקרים קשים ביותר של מחלות בהן לא ניתן לבצע השתלת קרנית מתורמים, ולמעשה זו האפשרות היחידה להחזרת מאור עיניים למטופלים עיוורים שעד עתה מצבם נחשב חשוך מרפא.

במהלך הניתוח השתילו הרופאים בעינה של המטופלת חתיכת עצם משוק הרגל, ולתוכה הוחדרה קרנית מלאכותית העשויה מחומר פלסטי.

ההליך הרפואי כולל 2 ניתוחים, שנערכים בהפרש של מספר חודשים:

  • הניתוח הראשון – הוצאת פיסת עצם משוק המטופלת והתאמתה לצורת דיסקית דקיקה לתוכה החדירו קרנית מלאכותית מחומר פלסטי באופן זה נוצר משתל היברידי של עצם אורגנית ושתל מלאכותי – אותה בהמשך הרופאים השתילו בעין הפגועה. את המשתל שנוצר לאחר השלב הראשון של הניתוח, הרופאים השתילו מתחת לעור העפעף של המטופלת למשך מספר חודשים  עד לגדילת רקמה רכה שעוטפת את דיסקית העצם והקרנית המלאכותית במרכזו. 
  • הניתוח השני – הוצאת יחידת "עצם השוק-פרוטזת קרנית" מתחת לעור עפעף המטופלת והשתלתה בעין הפגועה. 

בניתוח השני, שבוצע 3 חודשים אחרי הראשון, הוציאו הרופאים את משתל העצם-פרוטזה מתחת לעור העפעף עם כלי הדם שנוצרו מסביבו והשתילו אותו בעינה  של המטופלת. 

מדובר בניתוחים שמתקיימים במרכזים בודדים בעולם, עקב המורכבות הגדולה הקשורה בהם. בילינסון הוא המרכז היחידי בארץ שמבצע ניתוח מסוג זה.

מכשיר BrainPort

BrainPort מאפשר לעיוורים 'לראות' על ידי הפיכת תמונות ממצלמה לפולסים שניתן להרגיש על הלשון. ההתקן מכיל כ-400 אלקטרודות, כל אחת מקבילה לסט של פיקסלים במצלמה. המצלמה מעבירה פיקסלים לבנים המניבים אותות חשמליים חזקים, בעוד שפיקסלים שחורים לא נותנים אות ומעבירה את האותות לאלקטרודות המוצמודות ללשון. ניתן ללמוד לפרש את הפולסים כשהם משנים את המיקום והעוצמה עד שניתן 'לראות' את התמונות שהמצלמה שולחת. טכנולוגיה זו משתמשת בלשון מכיוון שהיא רגישה יותר ומהווה מוליך חשמלי טוב יותר מאזורים אחרים בגוף, כמו הידיים או הגב.

האלקטרודות גורמות לתחושות דגדוג בלשון, אותן העיוור לומד לפענח עד שהוא מזהה מיקום ותנועה של אובייקטים. 

המכשיר נמצא יעיל גם עבור אינדיקציות טיפוליות שונות כמו איזון שיווי המשקל לאחר שבץ מוחי, פציעה מוחית ומגוון של הפרעות וסטיבולריות כמו מחלת מנייר (Ménière’s disease).

רשתית מלאכותית NR600

פיתוח רפואי חדשני הנועד להשבת יכולת הראיה לאנשים שהתעוורו ממחלה ניוונית של הרשתית (Retinitis Pigmentosa), הופך למציאות ממשית בעזרת מחקר קליני להשתלה של שתל רשתית שפותח ע"י חברת 'Nano-retina' וכולל:

  1. מערכת שתל הממוקמת על גבי הרשתית ומקובעת לעין בניתוח, מצלמה זעירה ומערך צפוף של אלקטרודות מיקרוניות החודרות לרשתית.
  2. משקפיים חיצוניים המעבירים את האנרגיה הנחוצה לתפקוד השתל באמצעות אור בלתי-נראה.

בעזרת המערכת, האור החיצוני עובר באופן טבעי דרך האישון ומגיע אל השתל שעל הרשתית. המצלמה מתרגמת את הדמות הנקלטת לפיקסלים, ובהתאם האלקטרודות מופעלות ומעבירות אותות חשמליים לתאי הרשתית הסמוכים שעדיין מתפקדים ומשם למוח במקום קולטני האור הפגועים.

ניתוח השתלת אלקטרודה להשבת ראייה

ניתוח חדשני להשתלת אלקטרודה וכ100 מחטים זעירות לאזור הראיה במח איפשר לאישה עיוורת הסובלת מ-Toxic optic neuropath לחזור לראו.  בניגוד לרשתית מלאכותית, מכשיר Moran/Cortivis מאפשר מעקף של מסלול הראיה דרך השתל הישר לאזור במוח שאחראי על תפיסה חזותית ואינו עובר מהעין דרך עצב הראיה. במשך 6 חודשים לאחר ההשתלה המטופלת עברה מבחנים יומיומיים במעבדה כדי לאמן את השתל החדש. בהמשך, האלקטרודות חוברו למשקפיים מיוחדים עם מצלמה מה שאיפשר למטופלת להתחיל לראות תמונות דרך השתל. 

תהליך הלמידה הוכיח שניתן לזהות בעזרת השתל עצמים מורכבים עם הזמן, ובכך הוא מהווה פריצת דרך בשיקום הראייה אצל מטופלים עיוורים. 

זריקות לניוון מקולרי גילי רטוב

ה-FDA  אישר בשנה שעברה מתן זריקת Ranibizumab לטיפול בניוון מקולארי גילי רטוב בחולים שהגיבו בעבר לטיפול בלפחות שתי זריקות מעכב VEGF. הטיפול החדש (Susvimo), המוכר מהעבר בשם Port Delivery System עם Ranibizumab, ניתן לתוך הזגוגית באמצעות שתל עיני. מדובר בטיפול היחיד המאושר ע"י הFDA לניוון מקולארי גילי רטוב הניתן רק פעמיים בשנה ומהווה חלופה למתן זריקות מעכבי VEGF, אשר ניתנות אחת לחודש. 

אישור הטיפול החדש מבוסס על תוצאת חיוביות ממחקר ARCHWAY בשלב 3, כאשר הטיפול באופן רציף ב-Ranibizumab לאורך תקופה של שישה חודשים ויותר הוביל לשיפור של 0.2 אותיות בחדות הראיה.

References:
https://www.algemeiner.com/2021/12/15/blind-woman-regains-eyesight-at-israeli-hospital-using-artificial-cornea-carved-from-her-shin-bone/

https://petahtikva.mynet.co.il/health/article/rymlpyctkhttps://www.sciencealert.com/a-brain-implant-has-allowed-a-blind-woman-to-see-simple-2d-shapes-and-letters

https://petapixel.com/2021/11/03/brain-implant-and-camera-glasses-restore-sight-to-blind-woman/

https://www.jci.org/articles/view/151331https://www.themarker.com/labels/optics/1.9597959

https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04295304

https://www.sciencealert.com/scientists-have-created-an-artificial-retina-implant-that-could-restore-vision-to-millions

https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/retinal-implants-give-artificial-vision-to-blind-people-346416

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34597713/

https://www.roche.com/media/releases/med-cor-2021-10-22b.htm

https://www.msn.com/en-us/health/medical/new-technology-helps-georgetown-veteran-restore-his-eyesight/ar-AASdVxL?ocid=BingNewsSearch

https://www.gene.com/patients/medicines/susvimo
http://researchandhope.com/brainport/
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!