כשהמלחמה נגמרת והקרב ממשיך: 3 טכנולוגיות לטיפול ב-PTSD

משקפי VR

מציאות מדומה

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) היא מצב בריאותי נפשי נפוץ בקרב חיילים משוחררים, והיא קשורה בשכיחות גבוהה להתאבדויות והתמכרות לסמים. בעוד שקיימים מספר טיפולי PTSD בשוק, שיטות מסורתיות מוגבלות לרוב לפגישות טיפול אישיות ותרופות.

בגלל היעילות המוגבלת של הטיפולים הפסיכותרפיים, בשנים האחרונות הובילו חוקרים ישראליים את המחקר בטיפול באמצעות מציאות מדומה (VRET). מחקרים אלו ועוד סיפקו קווים מנחים לפיתוח תרחישים מלחמתיים באמצעות תכניות VR להלומי קרב שאובחנו עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית. נמצא שהחשיפה באמצעות המציאות המדומה יכולה להיות שימושית במיוחד בטיפול ב-PTSD שעמיד בפני טיפולים מסורתיים. בעצם, הוא מספק את היכולת להיחשף לגירויים (ובמונחים פסיכולוגים- גם לבצע אימוני הכחדה) כגון מצבי לחימה וירטואליים, שעלולים להיות בלתי אפשריים ליישום בחיים האמיתיים.

טיפול בתא לחץ

בחודשים האחרונים התפרסם כי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ומהמרכז הרפואי שמיר הצליחו להקל על הסימפטומים של הפרעת הדחק הפוסט טראומטית בקרב חיילים משוחררים באמצעות פרוטוקולים חדשניים של טיפול היפרברי בחמצן בתא לחץ (HBOT).

בניסוי קליני מבוקר שכלל יוצאי צבא ישראלים שסבלו מ-PTSD עמיד לטיפול, הדגימה הגישה שיפור משמעותי בכל סוגי התסמינים. טיפולים בתא לחץ, שבו הלחץ האטמוספרי גבוה מהלחץ בגובה פני הים והאוויר עשיר בחמצן נחשבים לבטוחים וכבר נמצאים בשימוש במגוון מצבים רפואיים.

ניטור בטכנולוגיה לבישה

בנוסף למחסור בטיפולים יעילים, כלים וטכנולוגיות לניטור מטופלים באופן רציף, במיוחד בין הפגישות עם המטפלים, נעדרים ברובם. מחקרים שואפים היום לטפל בפער החשוב הזה על ידי שימוש במכשירי חישה לא פולשניים, שכוללים עיצוב ממוקד משתמש ושיטות למידת מכונה כדי לפתח התערבות "פעילה תמיד" למען תמיכה בחיילים משוחררים הסובלים מ-PTSD.

לשם כך, קיימים מאמצים לפיתוח אלגוריתמים חיזויים המשתמשים בנתוני דופק הלב בכדי לזהות את הופעת הטריגרים שגורמים להתקפים והתפרצויות של תסמיני המחלה, באופן אינדיבידואלי ובזמן אמת. ואכן, נמצא כי ניתוח של נתוני הדופק והחיזויים המתקבלים מצביע על כך שהאלגוריתמים מקשרים באופן מוצלח עלייה בדופק עם הופעת טריגר. יתכן כי בעתיד הקרוב מאוד, טכנולוגיית ניטור לבישה להפחתת תסמיני PTSD תהיה יעד בר השגה.

 

References:

1. https://www.israel21c.org/israeli-researcher-at-forefront-of-virtual-reality-technology
2. https://www.mdpi.com/1660-4601/19/1/464/html
3. https://english.tau.ac.il/news/ptsd-treatment
4. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/24725579.2019.1583703

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

Open chat
דברו איתנו בצ'אט!