טווח זמן ההגנה של חיסון הקורונה - מה ידוע עד כה?

נכתב על ידי חוקר מדינט עמית הרט

בעודנו מתמוגגים מדיווחים על יעילותו יוצאת הדופן של החיסון מטעם Pfizer-BioNTech לנגיף הקורונה, מתקבלים דיווחים עדכניים ממחקר שמתבצע בבית חולים שיבא בדבר ירידה בכמות הנוגדנים, כבר לאחר שלושה חודשים מקבלת מנת החיסון השנייה.

בשלהי דצמבר 2020 פורסם בכתב העת New England Journal of Medicine תוצאות מחקר על קבוצה של 43,548 משתתפים מעל גיל 16, לפיו יעילות החיסון של חברת פייזר עומדת על 95% במניעת הדבקה בנגיף Covid-19, וכי ההגנה נשמרת גם כחודשיים לאחר קבלת המנה השנייה (1). דיווחים נוספים של חברת פייזר, אשר התבססו על מבצע החיסונים הלאומי בישראל ופורסמו בתחילת חודש מרץ, הצביעו על נתונים מרשימים אף יותר – 97% במניעת מחלה סימפטומטית, מחלה חמורה ומוות. עוד מציינים כי הנתונים נאספו החל מסוף חודש ינואר 2021, תקופה שבה הזן הבריטי כבר היה הזן הדומיננטי בישראל (2).

השבוע פורסמו בתקשורת נתונים ראשוניים ממחקר שנערך בבית החולים שיבא, בו בוצע מעקב סרולוגי חודשי אחר רמות הנוגדנים של עובדי בית החולים שהתחסנו במהלך חודש דצמבר. מהנתונים עולה כי כבר כחודשיים-שלושה לאחר קבלת המנה השנייה חלה ירידה דרסטית ברמות הנוגדנים שנצפו בדמם של מטופלים. לדברי פרופ' גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בבית החולים, הם אינם בטוחים שירידה זו היא בעלת משמעות (3). על אף שבחלק מן הפרסומים נוצר הרושם כי חלה ירידה דרסטית ברמות הנוגדנים, בפרסומים אחרים, הירידה דווחה רק ב2 מתוך 2,500 נבדקים (4). מכיוון שהנתונים עלולים להטעות, חשוב להתייחס לפרסומים שונים מהעת האחרונה שעשויים לתרום להבנת המשמעות של ירידה בנוגדנים.

בסיטואציות אחרות, חיסונים נבדקים לאורך מספר שנים, כך שבסיום התהליך ולפני הפצת החיסון לאוכלוסייה ניתן להעריך מה היא ההגנה שמקנה החיסון לאורך זמן. מכיוון שהחיסון לקורונה אושר במתכונת חירום ולא נבדקה יעילותו לזמן ממושך, אנו נמצאים בשלב מוקדם של בחינת השפעת החיסונים לטווח הארוך. לעת עתה, הנתונים הקיימים לטווח הארוך נבדקו במקרי הדבקה טבעית בלבד. לדברי ד"ר לאנה דביידו, מומחית למחלות זיהומיות מאוניברסיטת אינדיאנה, התשובה המדויקת ביותר שניתן לספק בנוגע ליעילות החיסון לאורך זמן מתבססת על משך המחקרים שבוצעו עד כה – והיא 3 עד 4 חודשים בלבד. מעבר לכך, אין עדות מדעית לגבי יעילות החיסונים – לא מכיוון שהם אינם יעילים לאורך זמן, אלא מכיוון שעדיין מוקדם להעריך זאת (5).

עם זאת, מכיוון שלנגיף SARS-CoV-2 ישנם 'קרובי משפחה' כדוגמת נגיפי ה-MERS וה-SARS, ישנם חוקרים המעודדים מכך שהגנה חיסונית כנגד נגיפים אלו נשמרת לזמן ממושך לאחר הדבקה (6), ויתכן וניתן יהיה להשליך זאת גם על הדבקה בSARS-CoV-2.

עוד מציינים החוקרים, כי התגובה החיסונית כנגד נגיף הקורונה היא משמעותית יותר לאחר קבלת חיסון בהשוואה לזו הנוצרת כתוצאה מהדבקה טבעית. אם כך, ניתן להיות מעודדים מתוצאות מחקר שהראה כי הזיכרון החיסוני נשמר גם שמונה חודשים לאחר הדבקה טבעית, דבר שעשוי להוות גורם מנבא ליעילות החיסונים לטווח ארוך (7).

לפי ג'ון וורי, אימונולוג אמריקאי, רמת הנוגדנים בדם היא בעלת מסלול צפוי וידוע מראש – עליה מהירה לאחר ההדבקה, ירידה מהירה לאחר מכן, והגעה למצב קבוע ממושך. להערכתו, ההגנה החיסונית הנוצרת בעקבות מתן חיסון עשויה להימשך מספר שנים, אם לא יותר מכך (6). במאמר שפורסם בחודש ינואר 2021 ועסק בתגובה החיסונית של חיסון מודרנה, המבוסס על טכנולוגית mRNA הדומה לחיסון של פייזר, נמצא כי אומנם נרשמה ירידה ברמות הנוגדנים המנטרלים לאורך זמן, אך רמתם ויעילותם מוכחת גם כ-90 יום לאחר המנה השנייה. מסקנת החוקרים היא שעל אף הירידה הצפויה ברמות הנוגדנים, לחיסון יש הפוטנציאל להעניק הגנה ממושכת (.

חשובה ההבנה כי הגנה חיסונית מוצלחת מושגת על ידי מספר זרועות של מערכת החיסון, וכי רמות הנוגדנים אינן קורלציה בלעדית לכך. הגנה חיסונית ארוכת טווח כוללת נוגדנים מנטרלים, סוגים שונים של תאי T שמזהים תא שנדבק על ידי הנגיף ומנטרלים אותו, ותאי B , האמונים על יצירת נוגדנים חדשים. מחקר עדכני אשר בדק את יעילות מערכת החיסון לאחר הדבקה טבעית בנגיף הקורונה, מצא כי אף על פי שישנה ירידה בכמות הנוגדנים המנטרלים, אלו נשארו ברמות יציבות כ-6-8 חודשים לאחר ההדבקה בנגיף. עוד מצאו כי רמתם של תאי B הספציפיים כנגד הנגיף רק הלכה וגדלה לאורך זמן, וכי גם רמות תאי T נמצאו גבוהות כשישה חודשים לאחר ההדבקה אצל מרבית הנבדקים (9). במחקר נוסף שנערך אף נמצא כי אותם תאי T נשארו פעילים גם נגד הזנים החדשים שהתפשטו בעולם לאחרונה (בפרט הזן הבריטי, הדרום אפריקאי והברזילאי) (9). אם אלו הנתונים שנצפים לאחר הדבקה טבעית, מומחים מעריכים כי החיסונים יעניקו הגנה מספקת לפחות ל6-8 חודשים (11).

מומחים מוסיפים כי במידה והתגובה החיסונית לSARS-CoV-2 תהיה דומה לנגיפים עונתיים אחרים ממשפחת הקורונה, אלו שגורמים להצטננות המוכרת לכולנו, החיסון עשוי להעניק הגנה לשנה ואף לשנתיים, לפני שיצריך מנת דחף. זאת ועוד, טוענים כי גם אם ישנה ירידה הדרגתית ברמות הנוגדנים המנטרלים, שיתכן ויגיעו לרמות שאינן מגנות מפני מחלה, עדיין, הדבקה בנגיף עשויה להביא למחלה מתונה בלבד. הגנה יחסית זאת מושגת, בין היתר, הודות לתאי B המדוברים שמסוגלים להתאים עצמם לזיהום החדש (11).

לסיכום, מכיוון שעדיין לא נקבעה אמת מידה אובייקטיבית ("Correlates of Protection") שתקבע האם אדם מחוסן עדיין מוגן מפני הדבקה, יהיה זה מוקדם להעניק פרשנות לירידה כזו או אחרת ברמת הנוגדנים הנצפית אצל מחוסנים. לצורך קביעת המלצה לצורך במתן מנת דחף, נראה כי יהיה צורך לאתר סמנים שיעידו על מידת המוגנות של אנשים מפני הדבקה. כמו כן, יש צורך להמשיך ולבחון האם לירידה ברמות הנוגדנים ישנה משמעות קלינית במניעת הדבקה או במניעת מחלה קשה.

מקורות:

 1. Fernando P. Polack, Stephen J. Thomas, Nicholas Kitchin et al. Safety and Efficacy of the BNT162b2 mRNA Covid-19 Vaccine. N Engl J Med.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2034577…

 1. Pfizer. Real-World Evidence Confirms High Effectiveness Of Pfizer-Biontech COVID-19 Vaccine

https://www.pfizer.com/…/real-world-evidence-confirms…

 1. Ynet. שרית רוזנבלום. מחקר בשיבא: כמות הנוגדנים בדם אצל מחוסנים פוחתת דרמטית (ynet.co.il)
 2. Mako. ענבר טויזר. N12 – חודשיים לאחר המנה השנייה: ירידה בנוגדנים אצל פחות מ-1%… (mako.co.il)
 3. How long will vaccine immunity last? At least several months, but studies still being done.

COVID vaccine immunity won't last forever, but it doesn't need to (indystar.com)

 1. COVID vaccine immunity duration

https://www.aarp.org/…/covid-vaccine-immunity-duration…

 1. Immunological memory to SARS-CoV-2 assessed for up to 8 months after infection

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33408181

 1. Durability of Responses after SARS-CoV-2 mRNA-1273 Vaccination

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc203219

 1. Lasting immunity found after recovery from COVID-19

https://www.nih.gov/…/lasting-immunity-found-after…

 1. T cells recognize recent SARS-CoV-2 variants

https://www.nih.gov/…/t-cells-recognize-recent-sars-cov…

 1. How long will the coronavirus vaccines protect you? Experts weigh in.

https://www.washingtonpost.com/…/how-long-immunity…שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook