האם המגיפה בדעיכה כלל עולמית ללא קשר לחיסונים?

לאורך החודשים האחרונים, מתנהל בישראל וברחבי העולם מבצע חיסונים משמעותי בו חולקו מיליונים רבים של מנות חיסון, כאשר נכון לתאריך 24.2.2021, בישראל בלבד חולקו מעל ל-7.8 מיליון מנות. לפי נתונים המדווחים בישראל, ישנה ירידה בהיקף התחלואה בנגיף SARS-CoV-2, ונכון לתאריך 24.2.2021 היו בישראל כ- 414 נדבקים יומיים על כל מיליון תושבים, לאחר תקופת שיא באמצע ינואר כאשר דווח על ממוצע של כמעט 1,000 נדבקים יומיים על כל מיליון תושבים.

נתונים גרפיים דומים של ירידה בכמות הנדבקים היומית לאחר גל תחלואה בחודשים האחרונים הם לא נחלתה של ישראל בלבד. אלו נצפים גם במדינות כדוגמת רוסיה, דרום אפריקה, בריטניה, ספרד ועוד. זאת לצד מדינות אשר מציגות בשבועות האחרונים נתונים שונים ואף עלייה במספר המאומתים היומיים כדוגמת שבדיה וברזיל. במקביל לאלו, ישנן מדינות אשר מתנהלות בחודשים האחרונים במציאות שונה לגמרי של כמות נדבקים יומית, כמו למשל אוסטרליה וניו-זילנד, אשר להן ממוצע יחסית קבוע של מספר מאומתים יומי, שמגיע אף למספרים חד ספרתיים.

לאור הנתונים אשר נצפו בישראל, ניתן להניח שישנו קשר סיבתי בין מבצע החיסונים לבין מגמת הירידה בתחלואה. כאמור, מבצע החיסונים החל בתאריך 19.12.2020, וירידה משמעותית במספר הנדבקים היומי החלה כ-3-4 שבועות לאחר מכן.

האם הדבר אכן נכון? האם ישנן מדינות בהן מתנהל מבצע חיסונים בהיקפים נמוכים והתחלואה יורדת גם כן? בכדי לספק מידע אשר יכול לסייע למענה על שאלות אלה, נציג בפוסט זה נתונים אודות מספר מדינות, מצב מתן החיסונים בהן ונתוני תחלואה אשר הן מציגות.

יש לציין כי הנתונים אשר יוצגו מתייחסים אך ורק לפרטים אודות מתן החיסונים ולמצב התחלואה, וזאת מבלי להתייחס לנתונים רבים נוספים אשר עשויים להשפיע על מצב התחלואה כדוגמת הגבלות תנועה ועוד. כמו כן, נתוני התחלואה אליהם תהיה התייחסות הם אודות כמות הנדבקים היומית, ללא התייחסות לחומרת המחלה והתסמינים ממנה, אשר לפי עדויות מושפעים גם הן לחיוב כתוצאה מהחיסון.

בריטניה

מדינה בעלת אוכלוסייה של כ-67.9 מיליון תושבים, אשר חוותה מספר גלים של התפרצות הנגיף לאורך השנה האחרונה. גל ראשון התרחש במהלך חודש אפריל 2020, והגיע לשיאו עם יותר מ-71 נדבקים יומיים לכל מיליון אזרחים. לאחר מכן, המדינה חוותה גל נוסף החל מסוף חודש ספטמבר 2020, אשר הגיע לשיאו באמצע נובמבר עם יותר מ-372 נדבקים יומיים לכל מיליון אנשים. לאורך השבוע האחרון של חודש נובמבר היה נראה כי הגל בירידה, אך החל מחודש דצמבר חוותה המדינה גל נוסף, אשר הגיע לשיאו בשבועיים הראשונים של ינואר עם כ-880 נדבקים על כל מיליון תושבים מדי יום, כשנכון לכתיבת שורות אלה נתון זה נמצא בירידה קבועה ועומד על קצת יותר מ-160.

מבצע החיסונים במדינה החל ב-13.12.2020, כאשר נכון לתאריך 23.2.2021, כ-27% מאוכלוסיית המדינה קיבלה לפחות מנת חיסון אחת, כשמקביל כ-1% מהאוכלוסייה מחוסנת לגמרי כנגד הנגיף (שתי מנות חיסון כנדרש על פי מרבית החיסונים המאושרים לשימוש). משמע, על כל 100 אנשים, חולקו בבריטניה 27.86 מנות חיסון.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook