התפתחות וריאנטים של נגיף SARS-CoV-2 וילדים - האם ילדים נמצאים בסיכון מוגבר ?

מצבם של ילדים ובני נוער במהלך מגיפת ה-SARS-CoV-2 מורכב ביותר. מחד, ידוע כי ילדים חולים פחות כתוצאה מהנגיף, ומאידך יכולים לשאת אותו, לפתח סימפטומים ואף להעביר את הנגיף לאחרים. הסיבות להבדל בין התבטאות המחלה אצל ילדים ואצל מבוגרים אינה ידועה לגמרי, אך ישנן השערות שונות. ראשית, על מנת שהנגיף ייכנס לגוף עליו להשתמש בקולטן בשם ACE-2, אשר נמצא במערכת הנשימה, נמצא בשכיחות מופחתת אצל ילדים, ופוחת ככל שהם צעירים יותר. השערה נוספת היא כי מערכת החיסון של הילדים יודעת להתמודד בצורה טובה יותר כנגד הנגיף, בין אם על ידי תגובה מהירה יותר, ובין אם על ידי כיוון ההגנה החיסונית כנגד מנגנון הכניסה של הנגיף ולא כנגד חלקים אחרים שלו. בנוסף, העובדה כי ילדים מדביקים פחות מהווה גם היא שאלה פתוחה נכון להיום, והשערות שונות גורסות כי הדבר נגרם לאור ריאות קטנות יותר אשר יכולות להפריש פחות טיפות אירוסול מדבקות, או לאור העובדה שילדים מציגים פחות סימפטומים.

על אף הביטוי המופחת של המחלה אצל ילדים ויכולת הדבקה נמוכה יותר, הכרה באפשרות שילדים אכן עשויים להעביר את הנגיף מאחד לשני, ועל ידי כך לזרז את התפשטות המגיפה בקרב האוכלוסייה, גרמה למדינות רבות להטיל מגבלות על מערכת החינוך. בכללן, סגירה מוחלטת של כלל בתי הספר, מגבלה אשר הוטלה על ידי מרבית מדינות העולם בתקופות מסוימות במהלך השנה האחרונה.

במהלך הימים האחרונים התבשרנו כי מערכת החינוך הישראלית תאפשר חזרה מסוימת של תלמידים למוסדות, לאחר חודשים רבים ברובם היו הילדים בבתיהם. החזרה ההדרגתית של הילדים לשגרה באה במקביל לנתוני תחלואה משופרים, הכוללים ירידה בכמות הנדבקים והנפטרים היומית, נתונים אשר היו בשיאם לקראת סיום חודש ינואר 2021. נתונים אלה מושפעים כמובן גם ממבצע חיסונים, כאשר נכון ל-10.2.2021, יותר מ-40% מהישראלים התחסנו לפחות פעם אחת כנגד הנגיף. יחד עם זאת, נכון להנחיות כיום של משרד הבריאות, ילדים מתחת לגיל 16 אינם רשאים לקבל את החיסון.

במקביל להתפתחויות החיוביות הללו, נגיף ה-SARS-CoV-2 מציג בשבועות האחרונים וריאנטים, נגיפים אשר צברו מוטציות ומציגים תכונות שונות מאלו אשר הוצגו על ידי הנגיף המקורי. נכון להיום ישנם שלושה וריאנטים מרכזיים – הבריטי (B.1.1.7), הדרום-אפריקאי (B.1.351) והברזילאי (P1). שלושת הוריאנטים כוללים מוטציות המשפיעות על ביטוי חלבון ה-Spike, חלבון הנמצא על מעטפת הנגיף וקשור בחדירתו של הנגיף לגוף, כשנכון להיום הוריאנט הבריטי הוא הנפוץ ביותר מביניהם. לפי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), לא ידועה השפעה של הוריאנטים על חומרת המחלה, אם כי לוריאנט הבריטי יש יכולת הדבקה מוגברת.

ישנן שאלותאודות הוריאנטים השונים בכלל ובפרט אודות השפעתם על ילדים. בפוסט זה נסקור את ההשפעות הידועות של הוריאנטים בהקשר של ילדים.

האם הוריאנטים מדביקים ילדים בצורה משמעותית יותר מהנגיף המקורי?

בתאריך 22.1.2021, הפיק ארגון הבריאות העולמי סרטון אודות השפעת הוריאנטים על ילדים. בסרטון נאמר כי ההשפעה העיקרית של הוריאנטים, המתבטאת בוריאנט הבריטי, הוא יכולת הדבקה מוגברת בכלל הגילאים, כולל גילאים צעירים. כמו כן נאמר, כי לאור העובדה שבאזורים בבריטניה בהם הוריאנט התפשט בתי הספר היו פתוחים, שימשו הילדים כמקור הדבקה משמעותי אשר זרז את קצב ההתפשטות.

מחקר שבוצע בבריטניה בין החודשים אוקטובר לדצמבר 2020, לאחר התפרצות הוריאנט הבריטי וכלל כ-250,000 בדיקות להמצאות הנגיף, בחן את התפלגות הגילאים מבין כלל הנשאים של הנגיף המקורי ושל הוריאנט. במחקר נמצא באופן מובהק מבחינה סטטיסטית, כי אחוז הצעירים מתחת לגיל 20 מבין כלל הנשאים לוריאנט (כ-26%) גבוה מאחוז הצעירים מתחת לגיל 20 מבין כלל הנשאים לנגיף המקורי (כ-23%).

בנוסף, לדבריו של סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונותרפיה באוניברסיטת בר-אילן, אשר פורסמו בירחון THE BMJ בתאריך 9.2.2021, מאז הופעותו של הוריאנט הבריטי בישראל באמצע דצמבר 2020, ישנה עלייה של כ-23% בשכיחות הנדבקים היומית בקרב ילדים עד גיל 10. נתונים אלה מצטרפים לנתונים שפורסמו באתר Our World in Data – מספר החיוביים לנגיף בגילאי 0-20 בישראל הוכפל פי 3.8 בין 19.12.2020 עד 6.2.2021. את הנתונים ניתן לייחס הן להתפשטות הוריאנט הבריטי בישראל והן למדיניות החיסונים.

האם הוריאנטים מסוכנים יותר עבור ילדים מהנגיף המקורי?

לפי נתונים ממקורות שונים, כדוגמת סרטון הדרכה של ארגון הבריאות העולמי ונתוני המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, נכון להיום אין הוכחות כי הוריאנטים גורמים להתבטאות חמורה יותר של מחלת COVID-19 מאשר הביטוי במקרה של הדבקה בנגיף המקורי.

במאמר שהתפרסם ב-10.2.2021 בעיתון היוקרתי THE LANCET נבחנה התבטאות המחלה אצל הילדים אשר הגיעו לבית החולים Royal College of Pediatrics and Child Health בלונדון. במאמר נעשתה השוואה בין 20 ילדים אשר טופלו בין מרץ למאי 2020, במהלכו של הגל הראשון שחוותה בריטניה, ובין 60 ילדים אשר טופלו בין נובמבר 2020 לינואר 2021, במהלכו של הגל השני והמשמעותי יותר מבחינה מספרית שחוותה בריטניה, ושבו לפי הערכות אצל כ-70% מהנדבקים נמצא הוריאנט הבריטי. במחקר נמצא כי על אף המספרים הגבוהים יותר של הילדים אשר טופלו במהלך הגל השני, שיש להניח שרבים מהם נשאו את הוריאנט של הנגיף, מצבם הרפואי לא היה חמור יותר. לדוגמא, רק 3% מהילדים שהגיעו במהלך הגל השני היו במצב קריטי מסכן חיים, לעומת 20% מהילדים במהלך הגל הראשון. כמו כן, 13% מהילדים במהלך הגל השני היו זקוקים לתמיכה נשימתית, לעומת 70% מהילדים שטופלו במהלך הגל הראשון. יש לציין כי נתונים אלה מבוססים על מדגם קטן ביותר, ועל כן יש לבחון אותם בזהירות.

אחד החששות מבחינת התבטאות של מחלת COVID-19 בילדים הוא התפתחות של MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children), סיבוך נדיר, של מחלת COVID-19 בו ישנו מצב דלקתי ברקמות רבות בגוף כדוגמת לב, ריאות, מוח ועוד. לפי מאמר שהתפרסם במגזין the New-England Journal of Medicine ביולי 2020 ובחן מקרים מ-106 בתי חולים במדינת ניו-יורק, שכיחות המצב הרפואי הינה 2 מכל 100,000 צעירים מגיל 21, פחות מ-1% מכלל החולים בגילאים אלה. הסיבות להתפתחות המצב מסכן החיים אינן ידועות לחלוטין, אך ישנה השערה שהמצב עלול להתפתח כתוצאה מתגובה חיסונית מאוחרת של גוף הילד כנגד הנגיף. לפי ראיון שהתפרסם באתר של Boston Children’s Hospital, אחד מבתי החולים המובילים לילדים בארה"ב, נכון להיום לא נראה שיש שכיחות רבה יותר של C-MIS אצל ילדים אשר נדבקו בוריאנט הבריטי, מאשר אצל אלו אשר נדבקו בנגיף המקורי .

לסיכום, ניתן לציין שעל אף שלפי הידוע כיום הוריאנטים השונים אינם מסוכנים יותר עבור הילדים שנדבקים בהם, התפשטותם מעלה את הסבירות שילדים יידבקו בנגיף, במיוחד בכל האמור לוריאנט הבריטי, הנפוץ מבין השלושה. נתונים אלה, הביאו לעלייה במספר הילדים החולים, ועל כן ניתן לצפות לעלייה במספר הילדים המציגים סימפטומים של מחלת COVID-19 ואף במספר הילדים אשר יחוו מצבים רפואיים מסכני חיים. לאור זאת ניתן להסיק כי הסכנה, הן עבור אוכלוסיית הילדים, והן עבור האוכלוסייה הכללית המושפעת ממצבם, גברה לאור התפשטות הוריאנטים השונים, ויש להתייחס לכך בעת קבלת ההחלטות בהמשך הדרך.

ביבליוגרפיה:

https://www.cdc.gov/…/daily-life…/children/symptoms.html

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2766524

https://www.nature.com/articles/d41586-021-00139-3#ref-CR1

https://www.nature.com/articles/d41586-020-03496-7

https://www.nature.com/articles/d41586-020-02973-3

https://data.unicef.org/…/government-responses-due-to…/

https://www.gov.il/…/Dep…/Guides/ramzor-cites-guidelines

https://ourworldindata.org/coronavirus/country/israel?country=~ISR

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

https://govextra.gov.il/…/covid19…/covid19-vaccine-fqa/

https://www.cdc.gov/…/2019-ncov/transmission/variant.html

https://cov-lineages.org/global_report.html

https://www.cdc.gov/…/scientific-brief-emerging…

https://www.who.int/…/episode-22—children-covid-19

https://www.imperial.ac.uk/…/2020-12-31-COVID19-Report…

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n383

https://ourworldindata.org/vaccination-israel-impact

https://www.cdc.gov/…/scientific-brief-emerging…

https://ourworldindata.org/coronavirus/country/united-kingdom?country=~GBR

https://www.thelancet.com/action/showPdf…

https://www.cdc.gov/mis-c/index.html

https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa2021756?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed

https://www.childrenshospital.org/cond…/conditions/m/mis-c

https://discoveries.childrenshospital.org/covid-19-virus…/

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook