ממצאים ריאתיים אצל מחלימים מנגיף SARS-CoV-2

"אני לא יודעת מי צריך לשמוע את זה, אבל ריאות לאחר החלמה ממחלת COVID-19 נראות גרוע יותר מכל ריאות של מעשנים שאי פעם ראינו". מילים אלו נכתבו בטוויטר על ידי ד"ר בריטני באנקהד-קנדל (Dr. Brittany Bankhead-Kendall), מנתחת מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס-טק (Texas Tech University Health Sciences Center) המתמחה בניתוחי טראומה. לדבריה של ד"ר באנקהד-קנדל, בעוד שמוקד ההתעניינות נכון להיום הוא רק הניסיון להגביר את ההישרדות מהמחלה הנגרמת על ידי הנגיף SARS-CoV-2, יש לתת דגש גם על המחלימים, אשר צפויים לסבול מקשיים מרובים לאחר החלמתם.

בראיון עם ד"ר באנקהד-קנדל, שנערך בערוץ CBS-NEWS בתאריך 15.1.2021, הוצגו צילומי רנטגן המייצגים ריאות של אדם בריא, של אדם מעשן ושל אדם אשר החלים מ-COVID-19. בצילומים ניתן לראות כי בעוד שריאות של אדם בריא הן שחורות ומלאות באוויר, בריאותיו של אדם מעשן ישנם פסים לבנים המייצגים הצטלקויות. כשמסתכלים על צילום הרנטגן של אדם אשר החלים מ-COVID-19, ניתן לראות כי הריאות מלאות אף יותר באותו צבע לבן, מה שמעיד על הצטלקויות נרחבות ופגיעה מרובה ברקמת הריאה.

לדבריה של ד"ר באנקהד-קנדל, בצילומי רנטגן של 100% מהמטופלים שחוו תסמינים של מחלת COVID-19 (חום, שיעול, קוצר נשימה, עייפות ועוד) ניתן לראות שינויים משמעותיים בריאות. במקביל, אצל נשאים לנגיף שלא הציגו סימפטומים, ניתן להבחין בשינויים אלו אצל 70-80% מהמטופלים. דבריה של ד"ר באנקהד-קנדל מצטרפים לנתונים ממאמר שהתפרסם במגזין היוקרתי THE LANCET ב-8.1.2021, ובחן לאורך 6 חודשים 1,733 אנשים אשר החלימו מ-COVID-19 והשתחררו מבית החולים. במחקר נמצא כי מעל 50% מהמטופלים, גם בקרב אלו שלא היו זקוקים לתמיכה נשימתית במהלך אשפוזם, הציגו ממצאים ריאתיים בבדיקת CT.

לדבריו של ד"ר אמש אדלג'ה (Dr. Amesh Adalja), מומחה למחלות זיהומיות מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ג'ונס-הופקינס היוקרתית (Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health), ישנו סיכוי כי מחלימים ממחלת COVID-19 אשר הציגו סימפטומים יחוו השפעה ארוכת טווח וריאותיהם יתקשו לחזור לתפקודן התקין, גם שנים ארוכות לאחר ההחלמה, גם אם מבחינה קלינית הם מעידים כי הם מרגישים כעת טוב יותר.

נכון לידוע בימים אלו, השפעתו של הנגיף על ריאות הנשאים עשויה להיות הן קצרת טווח והן ארוכת טווח. בכדי להילחם עם תאי הנגיף שנכנסים לגוף, מופנים תאי דלקת לאיזור הריאות, אשר חלקם אף יוצאים מרקמת הריאה, מגיעים וממלאים את החללים אשר בשגרה מלאים באוויר (נאדיות הריאה). מצב זה, דלקת הריאות, מקשה על מעבר החמצן מהריאות לדם, ותסמיניו העיקריים הם קוצר נשימה ושיעול. מצב זה אף עשוי להתדרדר ולהתבטא בתסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS), מצב המחייב סיוע נשימתי ומסכן את חייו של המטופל. הנזק שנגרם לחללי האוויר (נאדיות הריאה) עלול לגרום לפגיעה והצטלקות שלהם, מצב הגורר סיבוכים נשימתיים ארוכי טווח, בדומה לתיאורה של ד"ר באנקהד-קנדל.

יש לציין כי שאלות רבות נותרות נכון להיום ללא מענה בנוגע להשפעות הריאתיות ארוכות הטווח הנגרמות כתוצאה מהנגיף. לדבריו של אנטוני פאוצ'י, המכהן מאז 1984 כמנהל המכון הלאומי האמריקאי לאלרגיה ומחלות זיהומיות (NIAID), ייקח עוד זמן רב, חודשים ואף שנים, עד שנוכל לדעת האם תסמינים ארוכי טווח של מחלת COVID-19 יכולים לגרום למחלה כרונית אשר תלווה את המחלימים לשארית חייהם.

לסיכום, ניתן לציין כי הממצאים בבדיקות הדמיה של ריאות האנשים אשר נדבקו בנגיף SARS-CoV-2 גורמים לדאגה גדולה בקרב רופאים רבים ברחבי העולם, וישנו חשש כי תהיה השפעה עתידית ארוכת טווח על בריאותם של המחלימים, אשר עשויה ללוות אותם בהמשך חייהם. חשש זה נוגע הן לאדם הפרטי, אשר תסמינים אלו עשויים להשפיע עליו במידה ויידבק, והן על מערכות בריאות ברחבי העולם שאמונות על הטיפול בבריאות האוכלוסייה. יחד עם זאת, יש לזכור כי את ההשפעה האמיתית של הממצאים הללו נוכל לבחון רק ממרחק הזמן, בבחינה של בריאות המחלימים בהמשך חייהם.

מקורות:

https://twitter.com/BKendallMD/status/1346030479112331265https://www.texastechphysicians.com/directory/Bio-Directory/brittany_bankhead-kendallhttps://www.cbsnews.com/news/covid-lungs-scarring-smokers-lungs/?ftag=CNM-00-10aac3ahttps://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.htmlhttps://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2932656-8https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/what-coronavirus-does-to-the-lungshttps://www.niaid.nih.gov/about/anthony-s-fauci-md-biohttps://www.lung.org/blog/understanding-covid-19-long-haulers

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook