חיסונים כנגד קורונה - הבעיות והאתגרים הצפויים ביום שאחרי פיתוח החיסון

כשנשאלת השאלה מה האתגר הכי גדול בחיסון אוכלוסיית העולם כנגד נגיף SARS-CoV-2, רבים עשויים לענות כי פיתוחו של חיסון מעמיד את האתגר המשמעותי ביותר. ניסיון לפתח חיסונים בטוחים ויעילים כנגד הנגיף הקטלני, אשר גרם למגיפה העולמית, אכן מהווה אתגר משמעותי עבור עולם המדע. רבות דווח על הניסיונות לעמוד באתגר זה ולפתח חיסונים יעילים, כשכמה דוגמאות הן הכרזותיהן של החברות פייזר (Pfizer) ומודרנה (Moderna), כמו גם ההכרה העולמית להן זכו הודעות אלה.

עם זאת, אתגר משמעותי לא פחות העומד בפני העולם במאמץ לחסן רבים ככל האפשר כנגד הנגיף הוא האתגר הלוגיסטי. שרשרת האספקה של החיסונים כנגד הנגיף מורכבת ביותר, ובניסיון לספקו ברחבי העולם עשויה לגרום לצווארי בקבוק – נקודות תורפה המעכבות את מתן החיסון. בפוסט זה אסקור את האתגרים הלוגיסטיים העומדים בפני החברות, הארגונים והממשלות אשר אמונים על אספקת החיסונים, כמו גם הפתרונות המוצעים לבעיות אלו.

השלב הראשון לאחר פיתוח החיסון וייצורו בכמויות מספיקות הוא שלב המילוי והאכסון – Fill and Finish, הכולל מספר קשיים משמעותיים. ראשית, לאור הכמויות האדירות של מנות חיסון, הנאמדות בעשרות מיליונים רק עד תחילת 2021, עשוי להיווצר חוסר בכמות מספיקה של מבחנות. בכדי לענות על ביקוש זה, חברות ייצור מבחנות משקיעות ברכישת רכיבים, כדוגמת חול ים, ובבניית קווי ייצור חדשים ויעילים. בשלב הבא, בהנחה ויש כמות מספיקה של מבחנות, עולה צורך בהפעלה יעילה ובטוחה של מפעלים אשר ממלאים אותן בחיסון. בכדי להתגבר על אתגר זה, הן החברות המייצרות את החיסונים והן ממשלות, כדוגמת ממשלת בריטניה, חתמו על הסכמים מבעוד מועד עם מפעלים המספקים שירותים אלה.

במידה ושלב הייצור והכנסת החיסון למבחנות עבר בהצלחה, מתחיל שלב השינוע והאחסנה של מנות החיסון. לאור העובדה כי על החיסונים להיות מאוכסנים במהלך השלבים הללו בטמפרטורות נמוכות במיוחד, שלב זה מכונה cold chain ("שרשרת קרה"). לדוגמא, על החיסון של פייזר להיות מאוחסן לתקופה של עד 15 ימים בטמפרטורה של 70- מעלות צלזיוס. מנגד, החיסון של מודרנה צריך להיות מאוחסן בטמפרטורה של 20- מעלות צלזיוס, ויכול להישמר עד שבועיים במקרר בטמפרטורות 2-8 מעלות צלזיוס. נתונים אלה מחייבים הערכות מצד גורמים רבים. לדוגמא, החיסונים של חברת פייזר עתידים להישלח בחבילות המכילות קרח יבש בכדי לשמור על הטמפרטורה הנמוכה. כמו כן, גם חברות השילוח מכינות עצמן, למשל על ידי בניית חוות מקפיאים ביעדים שונים, כפי שמבצעת חברת UPS. גם מרכזי הרפואה אשר עתידים לבצע את מתן החיסון עלולים להתקשות באחסון המנות. נכון להיום מקפיאים מיוחדים, כמו אלו שנדרשים לאחסון החיסונים של פייזר, לא נמצאים בשגרה בכלל במרכזים שעתידים לקחת חלק במתן החיסונים. בשל כל האתגרים הללו קיימת הערכה כי הגורמים הללו עשויים לגרום לאובדן (wastage) של מנות חיסון, אשר לפי הערכות שמרניות צפוי להגיע לכדי 5-15% מכמות מנות החיסון המיוצרות. יש לציין כי שלב שילוח החיסונים, לאחר הגעתם של החיסונים ליעדם היבשתי ובעת פיזורם לנקודות מתן החיסון, הוא השלב שעלול לגרום לאובדן המשמעותי ביותר של מנות חיסון ויגיע גם ל- 50-75% מאובדן החיסונים במדינות מתפתחות.

אתגר נוסף העשוי להתגלות בנקודות מתן החיסון, הוא הימצאות מספקת של מזרקים ומחטים, ההכרחיים להזרקת החיסון. לפי הערכות, יש צורך במיליארדים של פריטים מסוג זה על מנת לאפשר את מתן החיסונים ברחבי העולם. בכיר במערכת הבריאות האמריקאית העריך כי לצורך מבצע חיסון יעיל ברחבי ארה"ב בלבד, יהיה צורך להשתמש ב- 650-850 מיליון מזרקים ומחטים. על מנת לענות על צורך זה, החלו רשויות שונות להתגייס. לדוגמא, UNICEF, זרוע האו"ם האחראית על סיוע הומניטרי לילדים, הודיעה כי החלה לאחסן מיליוני מזרקים, מתוך כוונה לאגור כמיליארד מזרקים עד שנת 2021, זאת בנוסף לכוונתה לרכוש 620 מיליון מזרקים לצורך מבצעי חיסונים שאינם כנגד SARS-CoV-2.

כלל האתגרים המוזכרים, כמו גם אתגרים לוגיסטיים נוספים, גרמו לגופים שונים להקים כוחות פעולה שיהיו אחראיים על מבצעי חלוקת החיסונים. ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization) הקים כוח משימה האחראי על שרשרת האספקה ומאגד בעלי תפקידים מסוכנויות או"ם שונות. כמו כן, הוקם כוח פעולה ברמה המדינית בארה"ב, אשר רתמה את ניסיונו וכוחו הלוגיסטי של צבאה לסיוע בהיבטים אלה של אספקת החיסונים.

ההכרזות על התקדמות בפיתוח החיסונים מהוות אור בקצה המנהרה עבור כלל אזרחי העולם, ותקווה לחזרה לשגרה המוכרת לפני ימי מגיפת SARS-CoV-2. עם זאת, עלינו לזכור כי אתגרי ההתמודדות כנגד הנגיף אינם מנת חלקם של אנשי המדע בלבד. גורמים רבים, בכללם גורמי לוגיסטיקה, יהיו בעלי השפעה רבה על היכולת להביא לסיום המגיפה העולמית, ועל כן יש להשקיע בהם את המשאבים ותשומת הלב הדרושים לצורך תיפקודם בצורה מיטבית.

מקורות: 

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against

https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/modernas-covid-19-vaccine-candidate-meets-its-primary-efficacy

 https://www.cnbc.com/2020/11/25/challenges-pfizer-faces-distributing-covid-19-vaccine-to-the-masses-.html

https://www.lawinsider.com/dictionary/fillfinish

https://www.nytimes.com/2020/11/17/health/coronavirus-vaccine-operation-warp-speed.html#:~:text=The%20two%20companies%2C%20Pfizer%20and,be%20made%20by%20next%20spring.

https://cen.acs.org/materials/Vials-vital-COVID-19-vaccine/98/i37

https://www.americanprogress.org/issues/healthcare/reports/2020/07/28/488196/comprehensive-covid-19-vaccine-plan/

 https://www.americanprogress.org/issues/healthcare/reports/2020/07/28/488196/comprehensive-covid-19-vaccine-plan/

https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/125137/uk-government-reserves-wockhardt-production-line-to-fill-finish-covid-19-vaccines/

 https://www.scientificamerican.com/article/the-covid-cold-chain-how-a-vaccine-will-get-to-you/

 https://www.messenger-inquirer.com/news/getting-a-coronavirus-vaccine-from-loading-dock-to-upper-arm-may-be-the-hardest-part/article_af9241d1-1ab5-534c-be04-98ff8f32ba4a.html

https://www.biospace.com/article/work-on-covid-19-vaccine-distribution-is-mind-bogglingly-complex-/

 https://www.theguardian.com/business/2020/nov/10/pfizer-and-biontechs-vaccine-poses-global-logistics-challenge

 https://www.rollcall.com/2020/10/13/deep-freezers-and-dry-ice-for-pfizer-vaccine-may-face-shortages/

 https://www.who.int/immunization/programmes_systems/supply_chain/resources/Revising_Wastage_Concept_Note.pdf?ua=1

 https://www.biopharma reporter.com/Article/2020/11/19/COVID-19-vaccine-distribution-Gaps-remain-in-immunization-logistics-and-real-time-tracking-of-vaccine-storage-and-demand

https://www.bloomberg.com/features/2020-covid-vaccine-manufacturing-essentials/

https://news.un.org/en/story/2020/10/1075682

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-operations

https://www.defense.gov/Explore/News/Article/Article/2393298/military-to-play-logistics-only-role-in-covid-19-vaccine-effort/

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook