מנהיגות בזמן מגיפה

מגיפת COVID-19 גרמה לאנשים רבים להתמודד חששות ופחד מהבלתי נודע, הן מבחינה רפואית והן מבחינה כלכלית וחברתית. במקביל לאנשים פרטיים, המגיפה חייבה גם מנהיגי מדינות להתמודד עם האתגר המפתיע, אשר יש לו השלכות משמעותיות עבור בריאות ורווחת האזרחים, כמו גם השלכות כלכליות קצרות וארוכות טווח. כמובן, שעבור כלל המנהיגים, לדרך התמודדותם עם האתגר, יש השפעה מכרעת לגבי המשך תפקידם והאופן בו הם נתפסים על ידי אזרחי מדינתם. בפוסט זה נסקור את המדיניות ודרכי פעולה בהם בחרו ארבעה מנהיגים ברחבי העולם, ואת ההשפעה שלהן על הפופולריות של אותם מנהיגים.

ניו-זילנד

ג'סינדה ארדרן (Jacinda Ardern)  מתפקדת כראש ממשלת ניו-זילנד מטעם מפלגת הלייבור מאז אוקטובר 2017. במהלך כהונתה התמודדה בהצלחה עם אירועים קשים עבור ניו-זילנד, כשהבולט ביניהם לפני מגיפת הקורונה היה טבח בשני מרכזים של הקהילה המוסלמית בניו-זילנד

הקורונה הגיעה לראשונה לניו-זילנד בתאריך 28.2.20, כאשר התגלה במדינה החולה המאומת הראשון.
המדיניות שהונהגה על ידי ארדרן והממשלה התאפיינה בקשיחות במקביל להפגנת שקיפות וחמלה. שתי סיסמאות אשר ארדרן אימצה במהלך ההתמודדות עם המגיפה היו "Be strong, Be kind" ("היו חזקים, היו נחמדים") ו- "Team of 5 million" ("צוות של 5 מיליון").
הסיסמאות הללו מדגימות את הגישה עליה הקפידה ארדרן, נקיטת אמצעים משמעותיים כנגד המגיפה (למשל הטלת סגר מלא כשלושה שבועות לאחר גילוי החולה הראשון במדינה), תוך שקיפות בקבלת החלטות ועידוד תחושת האחדות ושותפות גורל בין אזרחי המדינה.

מצבה של ארדרן בתחילת מגיפת הקורונה בישר רעות עבור עתידה הפוליטי. סקרים שנערכו בפברואר 2020 והוקרנו בטלוויזיה הניו-זילנדית, הצביעו על אפשרות שמפלגות האופוזיציה יצליחו להקים ממשלה בבחירות שתוכננו לסיום שנת 2020, ללא מפלגתה של ארדרן.עם זאת, לאורך המשבר, וגם לאחר שהגבלות נוספות נקבעו בחודש אוגוסט, ניכרה שביעות הרצון של התושבים מארדרן ומהדרך אותה התוותה. ביטוי גורף לכך ניתן היה לראות בבחירות שהתקיימו בתאריך 17.10.20, בהן 49% מהמצביעים בחרו בארדרן, מה שהעניק לה את ניצחון הבחירות הגדול ביותר מזה 50 שנה.

גרמניה

אנגלה מרקל (Angela Merkel) משמשת כקנצלרית גרמניה מאז שנת 2005, ונחשבת בעיני רבים כאחת מהמנהיגות החזקות בעולם ומהמדינות המערביות בפרט.

התמודדותה של מרקל עם מגיפת הקורונה בעלת אתגרים מיוחדים, לאור העובדה כי גרמניה מחולקת למדינות (States) וכי ולממשלות של כל מדינה ישנן סמכויות נרחבות.
המצב חייב את מרקל לנהל את המאבק בנגיף תוך הבנה כי שיתוף הפעולה של הממשלות השונות הינו משמעותי ליכולתה של גרמניה להחיל מדיניות אחידה ויעילה.

בתחילת מרץ החלו הממשלות הגרמניות להחיל הגבלות שונות, וב-18 למרץ הוחל בגרמניה סגר כללי. החל ממאי החלה היציאה מהסגר, אשר צעדיה נקבעו על ידי כל מדינה בצורה עצמאית, תוך שמרקל מאפשרת לראשי הממשלה השונים עצמאות מחד, אך מפצירה בהם לקבל החלטות בזהירות יתרה מנגד. 

לאחר התפרצות הגל השני בגרמניה, אשר עדיין נמצא בעיצומו (נכון לתאריך 2.11.20) עם יותר מ-10,000 חולים חדשים מדי יום, רצונה של מרקל היה להדק את ההגבלות אשר הוטלו על החיים בגרמניה.לשם כך היא גייסה את כלל ראשי הממשלות בגרמניה, ולאחר שהגיעו להסכמות, יצאה מרקל בהודעה משותפת כי החל מתאריך 2.11.20, יחול סגר חלקי על כל גרמניה.

ביטוי לתמיכה של אזרחי גרמניה בפעולות הנחושות של מרקל ולדרך ניהולה את המשבר, ניתן לראות בסקר שנערך ב 15.10.20 בקרב 500 משתתפים, כש-68% מהנשאלים העידו כי ההתמודדות עם המגיפה היא "יחסית טובה". במקביל, בסקר שנערך (לא פורסם בקרב כמה משתתפים) ותוצאותיו פורסמו ב-2.10.20, נצפה כי הפוליטיקאית הפופולרית ביותר בגרמניה היא ראשת הממשלה מרקל. אחריה במדד הפופולריות נמצאים בעלי תפקידים משמעותיים בממשלה הגרמנית, שר הבריאות ושר האוצר בהתאמה.

בריטניה

בוריס ג'ונסון (Boris Johnson) הוא ראש ממשלת בריטניה מטעם המפלגה השמרנית החל מיולי 2019, זאת לאחר שמילא מספר תפקידים בפוליטיקה הבריטית, הן כראש עיריית לונדון והן בתפקידי שונים בממשלה.

בימים האחרונים של חודש ינואר 2020, התגלו בבריטניה לראשונה חולים מאומתים בקורונה והחל ממרץ הוחלה תכנית לאומית למאבק בנגיף, אשר התערבה בתחומי מחייה שונים, וכללה סיוע כלכלי לבעלי עסקים ועצמאיים אשר נפגעו מהמשבר. ב-27 במרץ, ג'ונסון נדבק אף הוא בנגיף ובילה מספר ימים במחלקה לטיפול נמרץ.

ביקורות אשר הופנו לדרך ניהולו של ג'ונסון את המשבר כללו תגובה מאוחרת מדי להתמודדות עם המגיפה, חוסר תמיכה כלכלית באזרחים וחוסר היכרות עם ההגבלות השונות אשר הוטלו באזורים השונים. החל מה-12.10.2020, הושקה תוכנית הכוללת שלוש רמות התראה ומאפשרת קביעת רמת התראה בצורה דיפרנציאלית, בהתאם למצב באזורים השונים במדינה.

בסדרת סקרים שערכה חברת Opinium בקרב כ-2,000 בריטים, ניתן לראות כי הפופולריות של המפלגה השמרנית, וג'ונסון העומד בראשה, היו מרשימים לפני התפשטות הנגיף. בסקר שערכה בינואר 2020, 47% מהציבור הבריטי תמכו במפלגה השמרנית לעומת 30% אשר תמכו במפלגת הלייבור (המפלגה המתחרה במפלגה השמרנית).בתחילת התפרצות המשבר הפופולריות של המפלגה השמרנית עלתה ובסקרים שנערכו בחודשים מרץ ואפריל 2020, 54% ו- 50% תמכו בה לעומת 28% ו-33% תמיכה שקיבלה מפלגת הלייבור. נכון לסקרים האחרונים, חל שינוי בנוגע לתמיכה במפלגות, ולפי סקר שנערך בין 22-23 לאוקטובר 2020, התמיכה במפלגה השמרנית עומדת על 38% בלבד, לעומת 40% עבור מפלגת הלייבור.

אחוזי התמיכה האישיים בבוריס ג'ונסון כראש ממשלה חוו טלטלה גם כן. בסדרת סקרים שנערכו על ידי החברה YouGov בקרב כ-1,600-3,300 בריטים לאורך השנה האחרונה, ניתן היה לראות בחודשים הראשונים להתמודדות עם הנגיף עלייה בפופולריות של ג'ונסון, כשבסקר מה-13 באפריל, כ-66% מהבריטים טענו כי הוא עושה עבודה טובה. אך נכון ל-26 באוקטובר, ערכו של ג'ונסון ירד בעיניי האזרחים, כשרק 34% מהציבור הבריטי חשב כי הוא מבצע את תפקידו בצורה טובה, בעוד ש-59% מהנשאלים טענו כי הוא פועל בצורה שלילית.

ברזיל

ז'איר בולסונרו (Jair Bolsonaro) הוא ראש ממשלת ברזיל החל מאוקטובר 2018. בולסונרו, אשר בעברו שירת כקצין בצבא ברזיל, ידוע בדעותיו השמרניות הכוללות התנגדות להפלות והשקפות כלכליות התומכות בשמירה הדוקה על שוק חופשי.

הדרך בה בחר בולסונרו להיאבק בנגיף היא ניסיון להמעיט בחומרתה של המגיפה בפני העם הברזילאי, זאת על אף שהוא עצמו נדבק בנגיף ביולי 2020. בולסונרו אף צוטט מכנה את הנגיף "שפעת קלה" ואומר כי בידוד עצמי הוא "עבור חלשים".
דרכי פעולה אלו גרמו לרבים למתוח על בולסונרו ביקורת. דוגמא לכך ניתן לראות בביקורת אשר הופנתה לנשיא מכיוון שופט בית המשפט העליון בברזיל, שטען כי בולסונרו ביצע מניפולציות בסטטיסטיקות הנוגעות למגיפה, בצורה המתאימה למשטרים טוטליטריים.ביטוי נוסף ומעניין לביקורת ניתן היה לראות בהתאגדות ארגוני אוהדים של קבוצות כדורגל יריבות במחאה כנגד הנשיא.

במקביל, החל מחודש אפריל 2020, בחר הנשיא להעניק פיצויים כלכליים לאזרחים. הפיצויים על סך 108$ בחודש הוענקו עד כה לכ-67 מיליון ברזילאים, כאשר אימהות חד הוריות מקבלות פיצוי חודשי על סך של 217$.

נכון להיום, ועל אף יותר מ-156,000 מתים כתוצאה מהנגיף (ברזיל שנייה בנתון זה רק לארצות הברית), נדמה כי הפופולריות של בולסונרו מרקיעה שחקים ביחס למצבו בעבר, כשרבים תולים זאת בפיצויים הכלכליים שהוזכרו. דוגמא לפופולריות ניתן לראות בסקר של חברת Ibope מהתאריכים 17-20 לספטמבר 2020, בו תושאלו כ-2,000 ברזילאים, וכ-40% דירגו את פועלו של בולסונרו כטוב או מצוין, זאת בניגוד ל-29% מהברזילאים שענו כך בדצמבר 2019.

מדוגמאות אלו ניתן ללמוד כי פופולריות מנהיגים היא נושא מורכב, ואינו קשור בצורה בלעדית למצב התחלואה או התפשטות המגיפה. נושאים שונים כמו מצב כלכלי וחברתי במדינה, תזמון פעולות וסגנון הנהגה אישי, עשויים להוות גורמים משפיעים. אפשר אף לתהות, האם דרך פעולה המגבירה פופולריות של מנהיג במדינה מסוימת, עשויה לבצע את הפעולה ההפוכה במדינה אחרת. משום שהקורונה צפויה ללוות את העולם בחודשים הקרובים, יש אפשרות להמשיך ולבחון זאת בקרב המנהיגים המוצגים כאן, ובקרב מנהיגים נוספים. כמו כן, הגל השני המכה בימים אלו במדינות רבות, וצעדים קשים הננקטים בעקבותיו, עשויים לגרום למסקנות שונות במידה ופוסט דומה ייכתב עוד כחודש.

מקורות:

https://www.britannica.com/…/Jacinda…/The-2017-election

https://www.theguardian.com/…/with-respect-how-jacinda…

https://covid19.govt.nz/…/history-of-the-covid-19…/

https://www.theatlantic.com/…/jacinda-ardern…/616753/

https://www.tvnz.co.nz/…/february-13-poll-national-and…

https://www.nbcnews.com/…/new-zealand-s-jacinda-ardern…

https://www.forbes.com/profile/angela-merkel/…

https://www.dw.com/…/coronavirus-in-germany…/a-55241135

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/epa2.1091

https://www.dw.com/…/germanys-angela-merkel…/a-53589882

https://ourworldindata.org/coronavirus/country/germany?country=~DEU#what-is-the-daily-number-of-confirmed-cases

https://www.dw.com/…/coronavirus-germany-to…/a-55421241

[xiii] https://www.dpa-international.com/…/survey-two-thirds…

[xiv https://www.dw.com/…/coronavirus-survey…/a-55138906

https://www.gov.uk/government/people/boris-johnson

https://www.health.org.uk/…/cha…/covid-19-policy-tracker

https://www.bbc.com/news/uk-52192604

https://economictimes.indiatimes.com/…/75289223.cms…

498ac-cb6e-42fe-b74d-d7c180733bdd

https://www.theguardian.com/…/conservatives-turn-on…

https://www.gov.uk/…/local-covid-alert-levels-what-you…

https://www.opinium.com/…/political-polling-15th…/

https://www.opinium.com/…/public-opinion-on…/

https://www.opinium.com/…/Opinium-Political-Report-21st…

https://www.opinium.com/…/uk-voting-intention-22nd…/

https://yougov.co.uk/…/boris-johnson-approval-rating

https://www.britannica.com/biography/Jair-Bolsonaro

https://www.nbcnews.com/…/bolsonaro-brazil-has-been…

https://www.nytimes.com/…/brazil-bolsonaro-coronavirus…

https://www.theguardian.com/…/jair-bolsonaro-brazil…

https://www.euronews.com/…/analysis-look-at-brazil…

https://www.dw.com/…/brazilian-football-fans…/a-54255928

https://www.theguardian.com/…/jair-bolsonaro-brazil…

https://ourworldindata.org/covid-deaths

https://noticias.uol.com.br/…/aprovacao-ibope-governo…

 

מדינט מספקת מידע חיוני לצורך קבלת החלטה רפואית בהתאמה לפרופיל המטופל והמקרה הרפואי שלו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook