האם סגר יעיל בהתמודדות עם הקורונה?

על רקע הדיבורים על סגר נוסף בתקופה הקרובה, ראוי לקחת בחשבון כי ישנן מדינות שהצליחו לשמור על שיעורי הדבקה נמוכים גם ללא סגר מלא.

 
סגר בתקופת הקורונה צילום: אמיל סלמן

בימים האחרונים שוב התחלנו לשמוע יותר ויותר על האופציה לסגר נוסף בתקופה הקרובה. אין ספק כי סגר הוא אמצעי יעיל למניעת התפשטות של מגפות, אך מגיע עם השלכות כלכליות וחברתיות קשות הכרוכות בו.

כמו רוב מדינות העולם, ישראל נכנסה לסגר בן מספר שבועות עם פרוץ המגיפה בארץ שעזר בצורה משמעותית להוריד את קצב התפשטות הנגיף באוכלוסייה. אך כפי שראינו בשבועות האחרונים, הסגר הוכיח את יעילותו לזמן קצר בלבד.

בפוסט הזה נסקור את מדיניות הסגר במדינות שונות בעולם וההשפעה על התחלואה מהנגיף.

 

לא על הסגר לבדו

לא ניתן לזלזל בחשיבות וביעילות האדירה שיש למדיניות הסגר. זהו אחד מצעדי המניעה שננקטים כנגד התפשטות הנגיף באוכלוסייה, אך במקביל לסגר צריכה לפעול מערכת משומנת ומתופעלת היטב שכוללת את אבני היסוד של היכולת להשתלט על מגיפה: Test, Trace, Isolate (בדיקות, חקירות אפידימיולוגיות ובידוד). עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שגם היענות הציבור להנחיות ולמגבלות שהוטלו מהווה נדבך מרכזי בסיפור.

 

אפשר גם בלי סגר מלא

ישנן מספר מדינות שהצליחו לשמור על שיעורי הדבקה נמוכים גם ללא קיום סגר מלא. ההצלחה במדינות אלה מקושרת לתגובה מהירה, תוך שמירה על ריחוק חברתי, אבחון וחקירה אפידימיולוגית יעילה.

אחת מהן היא אורוגוואי, שם עם גילוי מקרי ההדבקה הראשונים, המדינה סגרה את גבולותיה והפצירה באזרחיה לשמור על בידוד חברתי. בסוף אפריל הוסרו באופן הדרגתי המגבלות שהוטלו. על אף ההתפרצות הנרחבת במדינות השכנות, המגיפה נמצאת תחת שליטה עם מקרים חדשים בודדים בלבד שמאובחנים מדי יום.

מדינה נוספת עם יתרון גיאוגרפי משמעותי שהצליחה גם ללא סגר כללי היא איסלנד, שם הוטלו הגבלות בתחילת מארס ורובם הוסרו בהדרגה. המגיפה תחת שליטה מלאה במדינה, והיא אחת המדינות עם מספרי החולים והמתים הנמוכים בעולם, עם פחות מ-10 מקרים חדשים ביום בשבוע האחרון. נציין גם כי המדינה נערכה מבעוד מועד להגעת הנגיף לשטחה וביצעה בדיקות סקר נרחבות על מנת להבין את תפוצת הנגיף באי.

 

כישלון הסגר ועלייה משמעותית בשיעור הנדבקים

כמו בישראל, מספר מדינות יצאו מהסגר הכללי, אך תוך מספר שבועות נאלצנו לחזור להגבלות בעקבות עלייה בתחלואה. אחת הדוגמאות הבולטות היא צפון קרולינה בארצות הברית. במדינה היה סגר מלא עד אמצע מאי והחל שחרור הדרגתי. לקראת סוף מאי החל השלב השני של היציאה מהסגר, אך בעקבות עלייה עקבית בשיעורי התחלואה במדינה הוארך שלב זה והכניסה לשלב ההקלות הבא נדחתה. למדינה יש תוכנית מפורטת של שלבי יציאה מהסגר, שתלויים במדדי התחלואה במדינה.

אחת המדינות שלא הצליחה להתמודד עם העלייה בשיעורי התחלואה לאחר היציאה מהסגר היא פקיסטן. לאחר הסגר המלא שהתרחש עד מאי, חלו הקלות בהגבלות, אך היציאה מהסגר בוצעה למרות המשך עלייה בשיעורי התחלואה בשל המצב הכלכלי הקשה. בחודש יוני אחוז החיוביים מכלל הבדיקות עמד על 20.71%. כצפוי, דיווחים רבים מתארים כי מערכת הבריאות במדינה קורסת תחת הנטל וכי בתי חולים הפסיקו לקבל חולים.

 

יעילות ארוכת טווח של סגר מלא בשלב מוקדם

המדינות הבאות מדגימות את המשמעות והיעילות הצפויה של מערך אפידימיולוגי מתקתק בשילוב עם סגר כללי בשלב מוקדם. הדוגמא המושלמת לכך כמובן היא ניו זילנד, שם הוטל סגר למשך 7 שבועות ואחריו הונהגה תוכנית בת ארבעה שלבים ליציאה הדרגתית. הותכנית כוללת פירוט בנוגע להגבלות שינקטו במקרה ושיעורי התחלואה יעלו. בימים האחרונים מדווחים מקרים בודדים, אך התוכנית המסודרת של הממשלה נערכה מבעוד מועד בדיוק לתרחיש הזה.

ראש ממשלת ניו זילנד, ג׳סיקה ארדרן

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן צילום: AFP

מדינה נוספת שהוכיחה את עצמה היא סלובקיה, שם הוטל סגר מלא לשבוע בלבד והסרת ההגבלות ארכה חמישה שבועות לפי תוכנית בעלת ארבעה שלבים שהונהגה במדינה. אחד הדברים הבולטים שהתרחשו במדינה הוא שהממשלה זכתה לאמון רב בקרב הציבור ולהיענות רחבה של האוכלוסייה להגבלות ולהנחיות. בשבועות האחרונים ישנה עלייה מתונה ויציבה במקרים המאובחנים החדשים שכוללת עשרות בודדות בלבד.

 

מדיניות סגר אזורי במבחן התוצאה

מודל הסגר האזורי הגיע גם אלינו, וכבר ראינו את המחסומים בכניסה לשכונות וערים אדומות בישראל. פעולה זו לא הצליחה למנוע באופן משמעותי את המשך התפשטות התחלואה בישראל, אבל במקומות אחרים בעולם דווקא נחלו הצלחה בנקיטת מדיניות זו.

בגרמניה, היציאה מהסגר הכללי היתה הדרגתית מאוד ונמשכה כמעט ארבעה שבועות. התרחשו התפרצויות שטופלו בהצלחה באופן מקומי (כולל הטלת סגר אזורי, סגירת עסקים רלוונטיים ותחקיר אפידימיולוגי מקיף), לצד חקיקת תקנות שיעזרו להשתלט על התפרצויות מקומיות בעתיד. מערכת הבריאות היתה ערוכה להתמודדות עם עומס תחלואה ובשום שלב המערכת לא התקרבה לסף יכולת הספיקה.

בסינגפור נרשמה עלייה חדה בשיעורי המקרים החיוביים שאותרה ושויכה למעונות של עובדים זרים. בתגובה השלטונות הצליחו למגר את ההדבקה בהצלחה. כעת המדינה נמצאת בשלב השני של הסרת ההגבלות, שצפוי להימשך מספר חודשים. המגיפה נמצאת שם תחת שליטה, תוך קטיעת שרשראות הדבקה באופן יעיל ועשרות בודדות של מאומתים חדשים מדי יום.

סגר בשכונת רוממה בירושלים
סגר בשכונת רוממה בירושלים צילום: אוהד צויגנברג

לסיום נזכיר את שוודיה, שנקטתה באחת הגישות הקיצוניות והשנויות במחלוקת שנראו ברחבי העולם בהתמודדות עם המגיפה. במדינה לא הוטל סגר בשום שלב, רק צעדים להפחתת ההדבקה, אבל כהמלצות ולא כתקנות, על אף נתוני הדבקה ומתים גבוהים. האסטרטגיה יוצאת הדופן ייתכן ותרמה לגל שני יחסית מתון בהשוואה למדינות אחרות, אבל המספרים המדווחים גבוהים בהשוואה למדינות סקנדינביות אחרות שכן הטילו סגר, ולא ניתן להתעלם מהמחיר הכבד שמדיניות זו גבתה בגל הראשון (בו הייתה כמות מתים גבוהה, בפרט בבתי אבות).

 

מקורות:

https://www.worldometers.info/coronavirus/
https://www.nytimes.com/interactive/2020/us/north-carolina-coronavirus-cases.html#cases

https://www.voanews.com/covid-19-pandemic/pakistan-ease-coronavirus-lockdown-saturday

https://www.nytimes.com/2020/06/15/world/asia/pakistan-coronavirus-hospitals.html

https://www.ha-asia.com/making-sense-of-pakistans-high-daily-positivity-rate/

https://www.washingtonpost.com/world/the_americas/coronavirus-uruguay-paraguay-brazil-argentina/2020/07/20/a7894830-c57c-11ea-a99f-3bbdffb1af38_story.html

https://covid19uy.com/en/

https://www.ruv.is/frett/samkomubanni-komid-a-og-skolastarf-takmarkad

https://ourworldindata.org/grapher/covid-19-daily-tests-vs-daily-new-confirmed-cases-per-million?tab=table

https://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=12319204

https://web.archive.org/web/20200715081129/

https://www.stuff.co.nz/national/health/coronavirus/122135884/coronavirus-alert-levels-localised-rather-than-nationwide-lockdown-if-covid19-community-transmission-reemerges

https://www.axios.com/new-zealand-no-community-spread-ardern-re-election-cf3a0757-d7af-4fd3-ab2f-c2f909a5e8ac.html

https://dennikn.sk/1842513/vlada-schvalila-zakaz-vychadzania-cez-velku-noc-zakazala-aj-zhromazdovanie-ludi-ktori-neziju-v-jednej-domacnosti

https://worldcrunch.com/coronavirus/new-zealand-and-seven-other-nations-beating-covid-19-odds-1

https://sk.usembassy.gov/health-alert-tentative-easing-of-quarantine-regulations-announced/

https://www.ft.com/content/cc1f650a-91c0-4e1f-b990-ee8ceb5339ea

https://www.bbc.com/news/explainers-53640249

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/21/singapore-coronavirus-outbreak-surges-with-3000-new-cases-in-three-days

https://www.moh.gov.sg/news-highlights/details/908-new-cases-of-covid-19-infection

https://www.bbc.com/news/world-europe-53498133

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_New_Zealand#Alert_level_system

https://www.nc.gov/covid-19/staying-ahead-curve

מדינט מספקת מידע חיוני לצורך קבלת החלטה רפואית בהתאמה לפרופיל המטופל והמקרה הרפואי שלו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!