הטיפול מהמאה ה-19 שיכול לזרז יצירת חסינות מקורונה

באחרונה פורסמו מספר מחקרים שתיארו טיפול בחולי קורונה קשים או מונשמים בעזרת פלזמת מחלימים – פלזמה מאדם שהחלים מקורונה ופיתח נוגדנים נגד הנגיף – ונצפתה מגמת שיפור אצל רוב החולים. בזכות זמינות ומהירות הטיפול, האיחוד האירופי כבר הכריז על שיתוף פעולה בין מדיני בנושא

 

מהי פלזמת מחלימים?

פלזמת מחלימים הינו טיפול שנכנס היסטורית לשימוש כבר בסוף המאה ה-19, שכן לפני גילוי האנטיביוטיקה זו היתה אחת השיטות היחידות לטפל במחלות זיהומיות. זהו בעצם "חיסון פאסיבי", אשר נקרא גם טיפול פאסיבי בנוגדנים. טיפול פאסיבי בנוגדנים הינו טיפול שבו נותנים לאדם נוגדנים כנגד מזהם מסוים, במטרה למנוע את הדבקתו במזהם או לטפל במחלה\זיהום שכבר קיים.

בשונה מחיסון אקטיבי (החיסונים הרגילים אותם אנו מכירים) שבו מזריקים לאדם חלק מהמזהם ויש צורך לחכות לתגובה חיסונית שהגוף מפתח כנגד המזהם, בשיטה הפאסיבית האדם מקבל ישירות את הנוגדנים מבלי שגופו יצטרך לייצר אותם. יתרון אחד של שיטה זו היא מהירות יצירת החסינות, שכן בחיסון פאסיבי יש צורך לחכות זמן מסוים (בין ימים לשבועות) עד שהתגובה החיסונית מתפתחת וזמן זה גם משתנה מאדם לאדם ללא אפשרות לצפותו מראש – כך שחיסון פאסיבי הוא בעצם הדרך היחידה להקנות לאדם חסינות מיידית כנגד מזהם.

ישנן מספר שיטות לייצר חיסון פאסיבי, כולל שיטות סינטתיות במעבדות שבהן מייצרים נוגדן מנטרל, משפרים ומשכפלים אותו, אך השיטה הקיימת באופן הכי מיידי וזמין היא פלזמת מחלימים.

 

איך עובד טיפול בפלזמת מחלימים?

לאחר שאדם חלה ב-COVID-19 והחלים, נלקח ממנו דם ומתבצעת סריקה של הדם למציאת נוגדנים מנטרלי נגיף (virus neutralizing antibodies). לאחר אבחון של מנות דם שבהן יש ריכוז גבוה של נוגדנים מנטרלים, ניתן לתת את הפלזמה (דם שהוציאו ממנו את כדוריות הדם ומכיל את שאר מרכיבי הדם כגון נוגדנים) לאדם אחר בתור טיפול מניעתי, או טיפול לאחר הדבקה במטרה לתגבר ולזרז את נטרול הנגיף בגופו.

 

ממה שידוע לנו עד היום, הטיפול הינו בדרך כלל אפקטיבי יותר כטיפול מניעתי, אך יש לו פוטנציאל גם טיפול במחלה לאחר שאדם נדבק, כמה שיותר קרוב למועד ההדבקה. ככל שיותר אנשים נדבקים ב-COVID-19 ומחלימים, כך מאגר התורמים הפוטנציאלים גדל.

 

מה ההוכחות המדעיות המגבות את השימוש בפלזמת מחלימים?

כפי שאמרנו, שימוש בפלזמת מחלימים אינו חדש ונמצא בשימוש כבר מעל מאה שנה. בעשורים האחרונים, היו מספר מחלות שנעשה בהן שימוש בפלזמת מחלימים: ב-2009, בהתפרצות שפעת החזירים, נעשה שימוש בפלזמת מחלימים לטיפול בחולים קשים בטיפול נמרץ, ובמספר מחקרים ראו אצל חולים אלה עומס נגיפי נמוך יותר וכן תמותה מופחתת.

 

בהתפרצות ה-SARS1 ב-2003, וכן התפרצות ה-MERS ב-2012, בשל מיעוט טיפולים יעילים, גם נעשה שימוש בפלזמת מחלימים, ומחקרים הראו שטיפול מוקדם יכול לשפר את הפרוגנוזה של חולים מאושפזים.

 

ומה בנוגע לשימושה ב-COVID-19?

עד אמצע מאי השנה פורסמו מספר מחקרים קטנים שתיארו טיפול בחולי COVID-19 קשים או מונשמים בעזרת פלזמת מחלימים, ונצפתה מגמת שיפור אצל רוב החולים, אך האופי הלא מבוקר והמדגם הקטן של מחקרים אלה הקשה על הסקת מסקנות בנושא.

בתחילת אפריל, חטיבת הבריאות של האיחוד האירופי הוציאה מסמך שהמליץ על שימוש וניטור התוצאות של טיפול בפלזמת מחלימים, שכן זהו טיפול ניסויי בעל סיכון נמוך. לפני מספר ימים האיחוד עידכן את המסמך בכדי להתוות תוכנית רב מדינית של שיתוף פעולה לאיסוף ומתן של פלזמת מחלימים בין כלל מדינות האיחוד האירופי.

לפני כחודש, מחקר שפורסם בפרסום מוקדם (ללא ביקורת עמיתים, במטרה לזרז את הנגשת התוצאות) הציג תוצאות בטיחות ראשונות מ-5,000 חולי COVID-19 במצב קשה באזור ניו יורק שקיבלו טיפול בפלזמת מחלימים.

 

הטיפול נמצא כבטוח, עם מיעוט של תופעות לוואי. בנוסף, למרות העובדה שמטרת המחקר העיקרית לא היתה לבדוק את יעילות הטיפול, החוקרים ציינו שהתמותה לאחר שבוע עמדה על 14.5% מכלל החולים שקיבלו טיפול, ו-16.5% אצל חולים בטיפול נמרץ.

 

בהשוואה לאחוזי התמותה מ-COVID-19 שדווחו עד כה, בהם תמותה בקרב חולים מאושפזים עמדה על 20-15%, ובקרב חולים בטיפול נמרץ על כ-57%, תוצאות אלו נראות חיוביות.

 

נוסף על פלזמת מחלימים, ישנם כיום גם מגוון נוגדנים מנטרלים המיוצרים במעבדה במסגרת מחקר או על ידי חברות שונות, שמטרתם לפעול באופן דומה – בתור חיסון פאסיבי – עליהם נפרט בפוסט הבא.

 

מקורות

https://www.jci.org/articles/view/138003https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.05.12.20099879v1.full.pdfhttps://ec.europa.eu/health/sites/health/files/blood_tissues_organs/docs/guidance_plasma_covid19_en.pdfhttps://www.cochrane.org/CD013600/plasma-people-who-have-recovered-covid-19-treat-individuals-covid-19

 

מדינט מספקת מידע חיוני לצורך קבלת החלטה רפואית בהתאמה לפרופיל המטופל והמקרה הרפואי שלו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!