גל שני

אילו מדינות כבר חוו אותו, מה אפשר לעשות בכדי להימנע ממנו, והאם בדיקות חדשות יאפשרו לנו בקרוב לשלוט על קצב ההדבקה באוכלוסיה בצורה יעילה יותר?

בתקופה האחרונה, מספר מדינות אשר החלו להקל את המגבלות עקב משבר נגיף הקורונה, נאלצות להתמודד עם התפרצויות מחודשות של מקרים.

ארגון הבריאות העולמי הוציא בשבועות האחרונים מסמכים רשמיים המיועדים למקבלי החלטות אשר מפרטים באילו פרמטרים יש להתחשב בעת ביצוע הקלות על הסגר והתנהלות ציבורית (פתיחת חנויות, בתי ספר ועוד), עליהם נפרט בהמשך.

במקביל, מדינות רבות החלו לנקוט בצעדים בהולים בניסיון להימנע מהתפרצות גל שני והכריזו על תוכניות לביצוע בדיקות המוניות של האוכלוסייה, כמו גם הנחיות בידוד מחמירות.

אילו מדינות חוו גל שני? בפוסט זה ניתן דוגמא לכמה מהמדינות הללו, שהמאפיין המחבר בין חלקן היה דווקא הטלת סגר חמור בשלב מוקדם בהתפרצות המגפה, אך הקלת הגבלות מוקדמת מידי ככל הנראה, בשל לחץ ציבורי ופוליטי. מדינות אלו חוו בשבועות האחרונים גלים שניים של התפרצויות, בחלקן גדולים יותר מהגלים הראשונים.

 

סינגפור

סינגפור היוותה מודל להתמודדות מיטבית עם המשבר בתחילת המגפה לאחר שהטילה סגר חלקי בשלב מוקדם מאוד. הממשלה מנעה כניסת זרים ואסרה התקהלויות אך השאירה בתי ספר ומסעדות פתוחים, ובזכות אמצעים אלו התמודדה עם גל ראשון מצומצם מאוד. אך לעומת אמצע מרץ, כשמספר החולים היה כ-200, מתחילת אפריל חלה הכפלה בקצב ההדבקה, ומספר החולים כיום עומד על מעל 9,000. רק לאחר העלייה החדה במקרים שהוגדרה כגל שני, הממשל הטיל הגבלות נוספות, סגר בתי ספר ומסעדות והפציר בציבור להישאר בבית.

סינגפור הכריזה שהיא שמה לעצמה כמטרה לבצע בדיקות לנגיף לכל 323,000 העובדים הזרים שנמצאים במדינה ומתגוררים בתנאי מחייה צפופים ולעיתים רבות חסרי היגיינה שהפכו לחממה של הידבקויות בשבועות האחרונים, והיוו את מרבית המקרים במדינה.

כיום בסינגפור חלק מהעסקים כגון מספרות, מכבסות ועוד כבר נפתחו מחדש, אך מרבית מקומות העבודה ובתי הספר עדיין סגורים, ובילוי במסעדות נאסר עד ה-1 ביוני.

 

גרמניה

בינתיים, בגרמניה, שם ההתפרצות הראשונה הייתה מתונה מאוד יחסית למדינות אירופה האחרות, ישנן בשבוע האחרון התפרצויות ב-4 ערים במקביל, בכל אחת מעל 50 מקרים ל-100,000 איש, הסף שהציבה הקנסלרית אנג'לה מרקל על מנת להגדיר גל שני.

מראות האימה שחוו מדינות כמו איטליה וספרד לא הגיעו לגרמניה, וככל שעבר הזמן, גבר הלחץ מהציבור על הפוליטיקאים לשחרר את ההגבלות, והפוליטיקאים התקשו להמשיך לשכנע את הציבור בצורך במגבלות הללו לאור אחוזי ההדבקה הנמוכים.

ביום רביעי האחרון, אנג'לה מרקל הודיעה על העדכון האחרון של פתיחת חנוית גדולות, גנים, בתי ספר ואף מסעדות וברים, ומאז ההקלות של השבועות האחרונים נראה שהגרמנים מקלים ראש בהנחיות ההיגיינה והריחוק החברתי. בהתאם, בימים האחרונים מכון המחקר רוברט קוך (Robert Koch Institute) פרסם נתונים המראים שלראשונה מאז ההתפרצות הראשונה במרץ, ה-R0 (נזכיר – R0 מסמל את מספר האנשים הבריאים שכל חולה יכול להדביק) של גרמניה טיפס בתחילת מאי לערך של מעל 1, כאשר יש צורך בשימור ערך מתחת ל-1 על מנת שהתפרצות תהיה תחת שליטה.

 

Daily estimate of Covid-19 reproductions in Germany

 

האי היפני הוקאידו

האי הוקאידו בצפון יפן הפך למשל על הסכנה הטמונה בהקלה מוקדמת מידי של הגבלות הקורונה. בתחילת המגפה ביפן בסוף פברואר, מושל הוקאידו היה הראשון ביפן שפעל בדריכות והפעיל סגר של שלושה שבועות על האי, מה שהוביל לריסון מוצלח של התפרצות ראשונה של המחלה. לאחר ירידה של מספר המקרים החדשים ל-1-2 ליום, הסגר בוטל ב-19 למרץ, הציבור יצא לרחובות ולבתי הקפה, ובתחילת אפריל נפתחו מחדש בתי הספר. החל מהשבוע השני של האפריל, גל שני של המגפה החל להכות בהוקאידו, וב-14 לאפריל המושל נאלץ להכריז על סגר שני, לאחר עלייה של מעל 80% במספר המקרים מאז תום הסגר הראשון. ד"ר נגאסה, ראש הוועדה הרפואית של הוקאידו שייעץ למושל על הטלת ופתיחת הסגר, אמר שהוא מתחרט על כך שהם הקלו את הסגר בשלב כה מוקדם, ושהם למדו לקח בדרך הקשה.

 

איך מחליטים שיש גל שני?

מדינות שונות מגדירות באופן שונה את הסף לגל שני – בגרמניה לדוגמה, הוחלט שמעל 50 מקרים ל-100,000 איש הינו הסף. בישראל הוגדר סף של 100 חולים חדשים ביום, או הכפלה בקצב הדבקה של 10 ימים, או 250 חולים קשים.

במסמך שפרסם ארגון הבריאות העולמי, נכתב שיש לבצע הערכת סיכונים בעת החלטה על פתיחה או חזרה לסגר. הערכת הסיכונים צריכה לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  • מאפיינים אפידמיולוגיים הכוללים שיעור החולים, שיעור המאושפזים בטיפול נמרץ, שיעור התמותה, אחוז התוצאות החיוביות מתוך הבדיקות שנעשו ותוצאות של בדיקות סרולוגיות. נציין שלצורך עמידה בפרמטר האחרון, יש צורך בביצוע בדיקות שגרתיות לאוכלוסיה והחלטה על אחוז מסוים שיהווה סף להגדרת התפרצות נוספת, מה שלא נעשה כיום בישראל.
  • מוכנות מערכת הבריאות במדינה כולל מספר העובדים, מספר מיטות האשפוז, אספקת ציוד מגן, מוכנות הטיפול הנמרץ ויכולות הטיפול הן בחולי COVID-19 והן בכאלה שאינם.
  • יכולות מוסדות בריאות הציבור הכוללות יכולות זיהוי ובדיקה של חולים, יכולות בידוד של מקרים מאומתים, מספר צוותי בריאות הציבור המבצעים ניתוחים אפידמיולוגיים ועוד.
  • פיתוח טיפול ייעודי ל-COVID-19 – ההחלטה על הסרה או חזרה לסגר צריכה להתבצע תוך התחשבות בקיומו של טיפול מתאים למחלה.

 

איך נמנעים מגל שני?

מומחים רבים סבורים כי על מנת להקטין את היקף הנזקים הצפויים מהגל השני, יש להמשיך לבדוק את  האוכלוסייה באופן נרחב (כולל הגדרת מספר בדיקות פר אוכלוסיה שצריכות להיעשות באופן שוטף על מנת להישאר בשליטה), ולהשאיר בתוקף את הנחיות הריחוק החברתי, לבישת מסכות והיגיינת ידיים לזמן ממושך מאוד.

בנוסף, רבים מדגישים את חשיבות סגירת הגבולות למניעת התפרצויות נוספות. ההתפרצויות בסינגפור והוקאידו מהוות דוגמא לכך, שכן, כאשר גבולותיהן היו סגורים המדינות הצליחו להכיל את המחלה ולקיים שגרה, אך כאשר מקרים חדשים "יובאו" מבחוץ התרחש גל התפרצות נוסף (בהוקאידו הגעת סטודנטים מאזורים אחרים ביפן שהיו בסגר תרמה משמעותית להתפרצות הגל השני).

ה-CDC מציין שיש צורך בניהול נתונים אדוק הכולל חקירה אפידמיולוגית של כל מקרה הדבקות חדש, בצירוף עם ביצוע בדיקות בתזמון נכון, שירותים קליניים, וניהול נתונים זריז שיאפשר העברה אלקטרונית בזמן אמת של מידע ממעבדות ומחקר המקרים על מנת לאפשר נקיטת צעדים בהתאם.

 

האם בדיקות חדשות יאפשרו לאתר נדבקים מהר יותר ומוקדם יותר?

לפני כשבוע קיבלה בדיקת האנטיגן שפיתחה חברת Quidel אישור חירום מה-FDA – זוהי הבדיקה הראשונה מסוג זה שאושרה על ידי ה-FDA.

  • בשונה מבדיקת ה-RT-PCR המוכרת לנו אשר מאתרת את החומר הגנטי של הנגיף ומבדיקות הנוגדנים אשר בודקות את התגובה החיסונית לנגיף, בדיקת האנטיגן מאתרת חלקים מהמעטפת החיצונית של הנגיף.
  • בדיקות אנטיגן הינן מאוד ספציפיות באיתור הנגיף, אך בעלות רגישות פחותה לעומת בדיקות RT-PCR. כלומר, כאשר אדם מקבל תשובה שלילית בבדיקה זו, לא ניתן לשלול בוודאות שהוא אכן נדבק ויש צורך בביצוע בדיקות נוספות.
  • היתרון המרכזי של בדיקות אלו הוא מהירותן – הן מספקות תשובה תוך דקות בודדות. נוסף על כך, לבדיקות אלו יכולת זיהוי מוקדמת יותר, טרם הופעת סימפטומים, והן זולות ופשוטות לייצור יחסית לבדיקות RT-PCR. חברת Quidel הצהירה שתוך שבועות בודדים היא תוכל לייצר כמיליון בדיקות בשבוע.
  • המהירות הגבוהה והמחיר הנמוך הופכות את בדיקת האנטיגן לשחקן חשוב בהגדלה מאסיבית של מספר הבדיקות. בנוסף, הזמינות הגבוהה צפויה לאפשר לערוך בדיקות להמוני אנשים ובזכות קבלת תשובה במהירות, ניתן יהיה להשתמש בהן כדי לבצע בדיקות מיידיות במרפאות ואף בכניסה לשדות תעופה, מקומות עבודה ועוד. יש צפי כי בהמשך ניתן יהיה אפילו להשתמש בבדיקות האנטיגן בבתים באופן עצמאי.
  • כל מרכיבים אלו, ובייחוד האפשרות לזהות נדבקים טרם הופעת סימפטומים, מהווים התקדמות משמעותית ויכולים לאפשר בעתיד הורדה משמעותית של קצב ההדבקה באוכלוסיה.

 

בינתיים, עד שיגיעו הבדיקות החדשות לפתח דלתנו ותחת עננת הגל השני שעלולה ליפול עלינו בכל עת, נלמד מהמדינות שכבר נפגעו ונשמור על רמת דריכות גבוהה – המשיכו לשמור על ריחוק חברתי והקפידו על ההנחיות!

 

 

מקורות:

https://www.theguardian.com/world/2020/may/10/fears-rise-in-germany-over-second-wave-of-coronavirus-infections

https://www.theguardian.com/world/2020/may/12/wuhan-plans-to-test-all-11-million-residents-for-coronavirus

https://www.cnbc.com/2020/05/12/coronavirus-some-asian-countries-see-second-wave-resurgence-in-cases.html

https://time.com/5826918/hokkaido-coronavirus-lockdown/

https://www.bbc.com/news/world-asia-52305055

https://www.theguardian.com/world/2020/may/06/angela-merkel-germany-states-rules-on-easing-coronavirus-lockdown

https://abc7ny.com/coronavirus-second-wave-of-cases-us/6156117/

https://thenewdaily.com.au/news/2020/04/23/coronavirus-second-wave-australia/

https://www.sbs.com.au/news/warnings-that-australia-could-experience-a-devastating-second-wave-of-coronavirus

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/php/principles-contact-tracing.html

https://edition.cnn.com/2020/04/18/asia/singapore-coronavirus-response-intl-hnk/index.html

https://www.who.int/publications-detail/considerations-in-adjusting-public-health-and-social-measures-in-the-context-of-covid-19-interim-guidance

מדינט מספקת מידע חיוני לצורך קבלת החלטה רפואית בהתאמה לפרופיל המטופל והמקרה הרפואי שלו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!