האם טיפול בתאי גזע יכול להיות יעיל כנגד COVID-19?

בשבועות האחרונים שמענו על טיפול מוצלח בתאי גזע של חברה ישראלית שתוצאותיו מבטיחות "100% הצלחה". בפוסט הזה נסביר יותר על מהם תאי גזע ומדוע כל כך הרבה חברות החלו ניסויים קליניים בשימוש בתאים אלו עבור חולי COVID-19.

 

תקציר: נכון להיום, לא הוכח כי טיפול בתאי גזע יכול להיטיב או להרע עם חולי COVID-19 והטיפול לא אושר לשימוש באף מדינה בעולם. כדאי לקרוא את הידיעות המפורסמות לעומק ולא להסתפק בכותרות.

 

מהם תאי גזע?

 • תאי גזע הם תאים המתפתחים לכל סוגי התאים בגופנו, על תפקידיהם השונים.
 • תא גזע הוא סוג התא היחיד בגוף אשר מסוגל לייצר תאים מסוגים חדשים (ולא זהים לו).
 • כמו מרבית התאים אצלנו, תאי הגזע מתחלקים וכאשר זה קורה התא יכול להתחלק בשני דרכים:
 1. הכפלה: חלוקה לשני תאי גזע זהים, תהליך של "התחדשות עצמית" (self-renewal)
 2. התמיינות: חלוקה לתאים "מתמחים" בתהליך המכונה התמיינות. התאים ה"מתמחים" יהיו בעלי תפקוד ספציפי ולרוב ישויכו לרקמה מסוימת, למשל תאי דם, תאי מוח, תאי שריר הלב, תאי עצם וכו'.

 

איזה סוגי תאי גזע קיימים?

במהלך תהליך ההתמיינות, תאי הגזע עוברים מספר שלבים, ואפשר לחלק אותם למספר סוגים בהתאם:

 • תאי גזע פלוריפוטנטים (Pluripotent Stem Cells) – אלו הם תאים היכולים להתמיין לכל סוגי התאים המרכיבים את גוף האדם.
 • תאי גזע מולטיפוטנטים (Multipotent Stem Cells) – תאים אלו עברו התמיינות ראשונית לקבוצת תאים מסוימת. מספר האפשרויות של תאים אלו להתמיין הצטמצם, אך הם עדיין יכולים להתמיין לסוגים שונים של תאים בקבוצה זו.

דוגמא לתאים מולטיפוטנטים היא תאי גזע המטופויאטיים – אלו הם תאים שיכולים להתמיין לסוגים שונים של תאי דם (תאי דם אדומים, תאי דם לבנים על סוגיהם השונים וכו').

 • תאי גזע אוליגופוטנטים (Oligopotent Stem Cells) – שלב נוסף בצמצום אפשרויות ההתמחות של תא הגזע. תאים אלה יכולים להתמיין למספר יחסית מצומצם של תאים שונים מאותה הקבוצה, למשל תאים מיאלואידים אשר יכולים להתמיין למספר סוגים של תאי דם לבנים, אך לא לתאי דם אדומים, על אף שהם מאותה קבוצת תאים.
 • תאי גזע יוניפוטנטים (Unipotent Stem Cells) – אלו הם תאי הגזע שיכולים להתמיין לסוג תא אחד בלבד, והם יודעים להתחלק במהירות רבה. כלומר, תאים אלה יכולים או להתחלק לעוד תאי גזע זהים, או להתמיין לתא המתמחה. תכונת החלוקה המהירה של תאים אלה הופכת אותם למועמד מתאים לרפואה רגנרטיבית (regenerative medicine, תת ענף ברפואה המתמחה בריפוי, החלפה, או חידוש של תאים, רקמות או איברים).

 

היכן נמצאים תאי הגזע בגוף?

 • בשלבים הראשונים של ההריון, העובר מורכב למעשה מכ-150 תאי גזע המכונים בלסטוציט (blastocyst). אלו הם תאי גזע פלוריפוטנטניים, כלומר הם יכולים להתחלק לתאי גזע נוספים או להתמיין לכל תא אחר בגוף, ומכונים פעמים רבות תאי גזע עובריים/אמבריונים (embryonic).
 • תאי גזע פרינטלים (Perinatal) – תאי גזע של העובר נמצאים גם במי השפיר ובדם חבל הטבור. אלו התאים בהם משתמשים בבדיקת מי השפיר שמבצעים בהריון, במטרה לזהות פגמים גנטיים.
 • באדם הבוגר, תאי הגזע מעטים יחסית וממוקמים ברקמות ספציפיות, למשל במח העצם ובשומן.
 • לעומת תאי הגזע הפלוריפוטנטים בעובר, תאי הגזע באדם בוגר הם תאים מולטיפוטנטים, ולפיכך מוגבלים בסוגי התאים אליהם הם יכולים להתמיין. כך למשל, תאי הגזע במח העצם יתמיינו בעיקר לתאי דם.

 

מה אפשר לעשות עם תאי גזע?

 • באמצעות מניפולציות ושיטות מחקר שונות, תאי גזע יכולים לעזור לרופאים ולחוקרים בתחומים רבים, ביניהם; למידה על מהלך מחלות, יצירת תאים בריאים להחלפת רקמות חולות, ככלי עזר לבדיקת בטיחות ויעילות של תרופות חדשות, ועוד שימושים רבים.
 • אחת מהשיטות המובילות כיום במחקר בתחום תאי הגזע מכונה השראת תאי גזע פלוריפוטנטים (induced pluripotent stem cells או בקיצור iPSC) – מדענים הצליחו לעשות מניפולציות גנטיות על תאים מאדם בוגר כך שהם יתפקדו בצורה דומה לתאי גזע אמבריונים.
 • הטכניקה הזו בעלת חשיבות משמעותית בטיפול מפני שהיא מאפשרת להשתמש בתאים של האדם החולה (במקום בתאים זרים), ובכך לפתור בעיות של דחיית הטיפול ע"י מערכת החיסון של המטופל.
 • גילוי השיטה זיכה את פרופ' שיניה יאמאנקה בפרס הנובל לפיזיולוגיה בשנת 2012.
 • שיטה זו עדיין בשלבי מחקר אך כבר מציגה תוצאות מבטיחות, למשל בטיפול באי ספיקת לב בבעלי חיים.

 

כיצד משתמשים בתאי גזע?

 • כיום משתמשים בתאי גזע בעיקר לטיפול במחלות דם – טיפול זה מתאפשר מפני שתאי הגזע ההמטופואטיים במח העצם מתמיינים לכל סוגי תאי הדם באדם הבוגר, ולכן תרומה של מח עצם יכולה לעזור לחולים שיש להם בעיה הקשורה בתאי דם לא תקינים, או כאשר יש צורך לחדש את תאי הדם, למשל לאחר טיפולים כימותרפיים. דוגמא נפוצה היא השתלת מח עצם לטיפול בלוקמיה.
 • תחום נוסף בו משתמשים בתאי גזע הוא עבור שתלי רקמות (tissue grafts), והוא כולל טיפול במחלות הכוללות פגיעה בעצם, עור (כגון כוויות), וקרנית העין.

 

מהן המגבלות והסכנות הקיימות בתחום הטיפול והמחקר בתאי גזע?

 • בשנים האחרונות תאי גזע הפכו לתחום מחקר מאוד מבטיח ומתקדם, שעשוי לפתוח אפשרויות טיפול רחבות ופורצות דרך ברפואה המודרנית, בפרט בטיפול במחלות שאין להן טיפול יעיל כיום.
 • חשוב לזכור שיש עוד הרבה ללמוד על תאי הגזע, ולעיתים רבות מפריזים בהצגת ההבטחה הטיפולית שלהם בתקשורת או ע"י גורמים לא מוסמכים, לרוב בנסיון למכור את הטיפול לחולים קשים או כרוניים.
 • נכון להיום מעט טיפולים מסוג זה הוכחו כבטוחים ויעילים ונמצאים בשימוש תדיר (טיפולים מסוג השתלות מח עצם ושתלי רקמות בפציעות עצם, עור וקרנית)
 • כל שימוש אחר טרם הוכח בניסויים קליניים, ולכן נחשב כניסיוני בלבד. דוגמאות לניסויים כוללות:
 1. שימוש בתאי גזע פלוריפוטנטים לטיפול במצבים נוירולוגים (כמו פרקינסון, הנטינגטון, ומחלות מוטוריות), סכרת, פגיעות חוט שדרה, פגיעות בשריר הלב.
 2. שימוש בתאי גזע מולטיפוטנטים לטיפול בטרשת נפוצה (MS), מחקרים בלוקמיה, פגיעות סחוס וגידים.
 • תופעות הלוואי של טיפול ניסיוני יכולות להיות חמורות מאוד, לדוגמא: מקרה בו מטופל התעוור בעקבות הזרקת תאי גזע לעין, ומקרה בו מטופל קיבל זריקה לחוט השדרה שגרמה להתפתחות גידול סרטני.
 • כל טיפול בתאי גזע דורש התמחות מתאימה ע"י נותן הטיפול, ויש לקבל אותו רק במרכזים שעברו התמחות מתאימה וקיבלו אישור מגורמי בריאות רשמיים.

 

אז איך מטפלים ב- COVID-19 באמצעות תאי גזע?

ישנם עשרות ניסויים היום שבודקים את יעילות הטיפול בתאי גזע. על אחד מהם, של חברת Pluristem הישראלית, כנראה שמעתם לאור הדיווחים ברחבי התקשורת על 100% הצלחה. בפועל החברה טיפלה בהצלחה ב-7 חולים בישראל שהיו במצב קשה והתאוששו, אבל קשה להסיק מסקנות בהיעדר קבוצת ביקורת שיכלה לספר לנו אם הם היו מתאוששים בכל מקרה גם ללא מתן הטיפול, או לכל הפחות מדגם יותר גדול של חולים. החברה החלה לטפל בחולים גם בארה"ב בימים אלו.

דיווחים נוספים על הצלחות אנדקטודליות קיימים בכל רחבי העולם. לדוגמא, בסין פורסם כי חולים רבים קיבלו טיפול בתאי גזע אך תוצאות המחקרים של חלק קטן מאוד מהם פורסם. באחד מבתי החולים בביינג'ינג, טופלו מעל ל100 חולים, אך דווח רק על 7. המחקר זכה לביקורות רבות על סיווג חולים שנוי במחלוקת, גודל מדגם לוקה בחסר ומחסור במידע על תכונות תאי הגזע שהוזרקו.

להלן דוגמאות למחקרים נוספים המתקיימים בימים אלו:

 1. חברת  Hope Biosciences הודיעה כי קיבלה אישור מה-FDA לפתוח בניסוי קליני שיבחן את הבטיחות והיעילות של הטיפול מבוסס תאי הגזע של החברה HB-adMSCs. הניסוי עתיד לכלול 100 עובדי מערכת בריאות ויבדוק האם הטיפול מספק תמיכה במערכת החיסון כנגד COVID-19.
 2. חברת Athersys קיבלה את אישור ה-FDA לפתוח במחקר קליני פאזה 2/3 שיבחן את יעילות הטיפול  MultiStem® בחולי COVID-19 עם מצוקה נשימתית אקוטית (ARDS) בדרגת חומרה בינונית- קשה. המחקר נקרא MACOVIA  והוא עתיד לכלול כ-400 חולים במספר מרכזים רחבי ארה"ב.
 3. ה-FDA אישר לקבוצת The Cure Alliance להתחיל ניסוי קליני שיבדוק את היעילות והבטיחות של גזע מחבל הטבור (UC-MSCs) בטיפול בחולי COVID-19 במצב קשה. הניסוי יכלול 24 מטופלים בשלב הראשון. הטיפול נבדק בעבר בחולי סכרת סוג 1 וחולי אלצהיימר באוניברסיטת מיאמי.

 

לסיכום, חשוב לזכור כי טיפול בתאי גזע לא הוכח כמועיל ולא אושר כטיפול לחולי COVID-19. יש לקרוא בזהירות וביקורתיות את החדשות המתפרסמות על טיפול בתאי גזע, או כל טיפול באופן כללי.https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/sctm.20-0083

http://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2020.0228

https://www.webmd.com/lung/news/20200403/fda-oks-1st-stem-cell-human-trial-for-covid-19

https://abc7news.com/treatment-for-coronavirus-of-update-covid/6090928/

https://www.eurostemcell.org/what-diseases-and-conditions-can-be-treated-stem-cells

https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-019-1165-5

https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2012/press-release/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bone-marrow-transplant/in-depth/stem-cells/art-20048117

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/fda-warns-about-stem-cell-therapies

https://www.closerlookatstemcells.org/stem-cells-medicine/nine-things-to-know-about-stem-cell-treatments/

https://www.pbs.org/newshour/health/why-expensive-unproven-stem-cell-treatments-are-a-new-health-care-trend

https://spectrum.ieee.org/the-human-os/biomedical/devices/stem-cells-covid19-china

https://www.scmp.com/news/china/society/article/3053080/coronavirus-critically-ill-chinese-patient-saved-stem-cell

https://www.biospace.com/article/releases/hope-biosciences-receives-second-fda-clearance-for-a-phase-ii-clinical-trial-for-protection-against-covid-19/

https://pipelinereview.com/index.php/2020041374316/DNA-RNA-and-Cells/FDA-Authorizes-Athersys-to-Initiate-a-Pivotal-Clinical-Trial-Evaluating-MultiStem-Cell-Therapy-in-Patients-With-COVID-19-Induced-Acute-Respiratory-Distress-Syndrome.html

https://www.biospace.com/article/releases/pluristem-expands-its-compassionate-use-program-treated-first-covid-19-patient-in-u-s-under-fda-single-patient-expanded-access-program/

https://www.news-medical.net/news/20200411/New-clinical-trial-launches-to-test-efficacy-of-cell-therapy-for-severe-COVID-19-cases.aspx

https://gineersnow.com/engineering/bio-medical/israeli-cured-covid-19-patients-placenta

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!