האם הנגיף SARS-CoV-2 יכול לעבור באוויר?

מאמר שיצא לפני כמה ימים מטעם אוניברסיטת נברסקה (ועוד לא עבר ביקורת עמיתים כנהוג) טוען כי העברת הנגיף SARS-CoV-2 באוויר היא אפשרית, כמו גם זיהום סביבתי שנגרם עקב חולי COVID19 השוהים בחדר. ייתכן כי הדבר אכן אפשרי, אך החוקרים לא הצליחו להוכיח באופן חד משמעי כי העברה בדרך זו אכן מתרחשת ונסביר כאן מדוע.

 

איך המחקר בוצע?

13 חולים מאומתים נכנסו למתחם בידוד בבית החולים. דגימות מהאוויר וממשטחים שונים נאספו ב-11 חדרי בידוד על מנת לבדוק את נוכחות הנגיף בסביבת החולים. האזורים בחדר חולקו ל-3 חלקים: אזורים משותפים, חפצים אישיים ושירותים. הדגימות נלקחו גם מחדרי הבידוד וגם בדרכי המעבר.

בנוסף, נבדקו הדגימות בקורלציה לסימפטומים, על מנת לבדוק האם הדגימות מהסביבה נמצאות חיוביות רק כאשר ישנם סימפטומים.

 

תוצאות המחקר

 כלל הדגימות נבדקו במכשיר RT-PCR. בסך הכל נאספו 163 דגימות מכל האזורים שנדגמו, מתוכן 126 נמצאו חיוביות להימצאות החומר הגנטי של הנגיף.

76.5% מהדגימות שנאספו מהחפצים האישיים נמצאו חיוביות. 83.3% מהדגימות שנלקחו מהפלאפונים האישיים נמצאו חיוביות.

81% מהדגימות שנלקחו בשירותים נמצאו חיוביות.

80.4% מהדגימות שנלקחו ממשטחים בחדר נמצאו חיוביות (כולל שולחנות אישיים, מעקה המיטה).

כל הדגימות מהרצפה, כמו כן 4 מתוך 5 דגימות של פתחי האוורור נמצאו חיוביות.

63.2% מהדגימות באוויר החדר נמצאו חיוביות.

66.7% מהדגימות שנלקחו מהאוויר במסדרונות נמצאו חיוביות.

הריכוז הגבוה ביותר באוויר החדר בסמוך לחולה היה כאשר קיבל חמצן דרך משקפי חמצן.

 

לא נמצא קשר בין חומרת הסימפטומים והמחלה להימצאות הדגימות כחיוביות, כלומר הדגימות נמצאו חיוביות גם בהיעדר סימפטומים.

 

מסקנות החוקרים היו שקיים זיהום סביבתי, ומציעים כי ייתכן וארוסול מיוצר ע"י אנשים גם ללא סימפטומים כגון שיעול.  הם מעריכים כי הימצאות הנגיף במסדרונות נגרם בגלל הבדיקות שנעשו שכללו כניסה ויציאה של אנשים מהחדר.

 

שאלות והסתייגויות מתוצאות המחקר

מספר שאלות והסתייגויות עולות מן המאמר הזה, ומאמרים נוספים שיצאו בעתיד אולי יוכלו לעזור לנו לשפוך אור על סוגיות אלו:

  1. כמה עותקים של הנגיף דרושים על מנת להדביק? במאמר תוארו הכמויות שנמצאו בכל אחת מהדגימות, אבל עוד לא ברור האם הכמות שנמצאה באוויר או בכל מקום אחר מספיקה על מנת להדביק אדם. מושג זה נקרא גם "אינוקולום"  (inoculum). לדוגמא חיידק בשם שיגלה (Shigella) שגורם למחלת שלשולים, יכול לגרום למחלה גם אם האדם נדבק בכמות יחסית קטנה של חיידקים (10-100) ואילו במקרה של סלמונלה נדרשת כמות גדולה יחסית של חיידקים על מנת לגרום למחלה (כ-100,000). 

  1. האם הנגיף משמר את יכולת האינפקטיביות (ההדבקה) שלו גם באוויר ועל משטחים? אמנם הרבה מהדגימות נמצאו חיוביות, אך חשוב להבין כי החומר הגנטי של הנגיף (RNA) יכול להישאר הרבה זמן בסביבה, השאלה האמיתית היא האם החלבונים שעוטפים את החומר הגנטי המאפשרים לו להדביק ולחדור אל התאים שורדים בתנאי הסביבה. לראייה, במאמר זה לא התרחשה הדבקה כאשר ניסו להדביק תרבית תאים בדגימות שנלקחו. 

  2. האם מתרחשת גם העברה דרך הצואה (העברה פקו-אוראלית)? אנו יודעים על הרבה מאוד מחלות זיהומיות שיכולות להיות מועברות בדרך זו כדוגמת אנטרווירוסים, כולירה ועוד. הוכח בעבר כי החומר הגנטי של הנגיף נמצא גם בצואה, ובמחקר זה הוא נמצא גם בדגימות ממשטחים שונים בשירותים. עצם הימצאות החומר הגנטי של הנגיף בצואה לא מוכיחה שהוא אכן בעלת יכולת הדבקה (ראו סעיף קודם), ונותר עוד להוכיח זאת במחקרים נוספים.

 

לסיכום, ה-WHO פרסם בימים האחרונים מסמך רשמי המתאר כי אין שוני בהנחיות וההערכות בנוגע לאופן שבו הנגיף יכול להיות מועבר. בהתבסס על העדויות היום, WHO עדיין ממליץ לנקוט במשנה זהירות בכל הנוגע להעברה טיפתית ודרך משטחים, בנוסף למשנה זהירות כאשר מבצעים פרודצדורות שעלולות ליצור ארוסול (ובעצם להפוך את זה כך להעברה דרך האוויר, כגון אינטובציה, הנשמה לא פולשנית ועוד).

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.23.20039446v2.full.pdf

https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/modes-of-transmission-of-virus-causing-covid-19-implications-for-ipc-precaution-recommendations?fbclid=IwAR0o9l-EUGSNPjKV9YtvYr3vFH9W0Obzij1v6FxM2d3lg5IqlWPae2G-N7w

https://link.springer.com/content/pdf/bfm%3A978-3-642-72030-7%2F1%2F1.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8038/

https://www.cdc.gov/training/SIC_CaseStudy/Infection_Salmonella_ptversion.pdf

https://www.nature.com/articles/ejhg2013145


שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!