המירוץ לחיסון

בימים האחרונים אנו רואים יותר ויותר דיווחים על חברות ברחבי העולם שעומלות על ייצור חיסון כנגד ה-COVID19. אחת התגליות שזירזו את המחקר בתחום היא פיצוח המבנה האטומי של חלבוני המעטפת של הוירוס  ובנוסף לכך פרסום הרצף הגנומי המלא של הוירוס.

החיסונים מתבססים בשלב זה על המבנה המרחבי המתואר של הוירוס על מנת לייצר כנגדו נוגדנים.

אך מהצהרות החברות ועד לשיווק החיסון דרך ארוכה, ואף ארגון הבריאות העולמי טען כי ייקח לפחות 18 חודשים עד שהחיסון ישווק. אז למה התהליך הזה לוקח כל כך הרבה זמן?

לפני שמתחילים לשווק את החיסון לציבור הרחב, יש צורך בבדיקות קפדניות של בטיחות ויעילות. הבדיקות הללו מתחילות בשלב פרה-קליני: בתרביות תאים וממשיכות משם לבעלי חיים. על מנת שנבדוק את יעילות החיסון בבעלי החיים, צריך ליצור חיית מודל. בחיית המודל נבדק שהחיסון לא גורם לנזק ושהוא יעיל לשימוש ואכן מצליח לקצר את זמן ההחלמה/ למנוע הדבקה.

אם השלב הפרה-קליני עבר בהצלחה (וזה בלי להזכיר את הבטיחות הנדרשת במעבדות בעבודה עם הוירוס על מנת שלא ידביק את החוקרים עצמם), ניתן לעבור לשלב הקליני של בדיקת החיסונים- וההתפרצות הנוכחית מהווה מסגרת מעולה לבדיקת יעילות חיסונים כאלו.

אם החיסון ימצא יעיל בבני אדם ויעבור את כל שלבי הרגולציה בדרך לשיווק, יהיה צריך למצוא את הדרך היעילה והחסכונית ביותר להתחיל לייצר אותו מבלי לפגום ביעילותו. נקודה נוספת שחשוב לשקול ועוד לא ברורה- האם הוירוס עובר מוטציות (בדומה לוירוס הInfluenza- שפעת) במעבר מאדם לאדם. היבט זה יכול לעכב את התפתחות החיסון בהתאם לשינויים הגנטיים.

לחברות המפרסמות את הדיווחים בקשר לחיסון יש אינטרס כלכלי ברור בתהליך הזה- כל פרסום שלהם בנושא זה מהווה קרש קפיצה להשקעה נוספת בחברה.

צפוי כי בשבועות הקרובים יצוצו עוד הרבה דיווחים על התפתחות החיסון כנגד הוירוס וחשוב להמשיך לעקוב אחריהם, אך קחו בחשבון כי התהליך הזה לוקח זמן ולא סביר כי תוך מספר שבועות כבר נעמוד בתור בקופות החולים לקבל את החיסון.

 

https://www.watoday.com.au/national/australian-coronavirus-vaccine-goes-into-test-production-20200221-p5436l.html

https://nypost.com/2020/02/20/texas-based-company-has-reportedly-created-a-coronavirus-vaccine/

https://www.pharmaceutical-technology.com/news/tulane-univeristy-coronavirus-vaccine/

http://theconversation.com/heres-why-the-who-says-a-coronavirus-vaccine-is-18-months-away-131213

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

Open chat
דברו איתנו בצ'אט!