קורונה- סתם עוד שפעת?

לא מעט אנשים טוענים כי הפאניקה סביב נגיף הקורונה החדש היא מיותרת, כי מדובר בסתם עוד שפעת. האמנם?

נתחיל מהסוף- לא, נגיף הקורונה הוא לא סתם עוד שפעת. אולי במבט ראשון קל להניח כך עקב הסימפטומים הדומים, אבל מדובר בנגיף אחר ומחלה אחרת. אין להקל ראש לא במחלה הנגרמת על ידי נגיף השפעת, והן לא במחלה הנגרמת ע"י וירוס הקורונה החדש.

 

מי מכם שממהר- מוזמן לדלג לטבלת ההשוואה בין הנגיפים בתמונה המצורפת. אדגיש כי הנתונים בנוגע ל- COVID-19 (Coronavirus disease, המחלה הנגרמת בעקבות הידבקות בנגיף) נכונים להיום, אינם סופיים ומשתנים על בסיס יומי, ועל כן יש להמשיך ולהתעדכן לגביהם.

 

הנגיף הגורם למחלת השפעת נקרא  Influenza, ולמרות שרובכם תהיו מוכנים להעיד בבית משפט כי חליתם בשפעת קשה החורף, כנראה שלא היה מדובר בנגיף זה, אלא באחד מתוך עשרות נגיפים עונתיים אחרים המגיעים אלינו מדי חורף. חלק מאיתנו אכן נדבקים בנגיף, והמחלה לרוב קשה וסוערת וכוללת ימים שלמים של חום, כאבי שרירים וחולשה קשה. ישנם אוכלוסיות רבות בסיכון למחלה קשה לאחר הדבקה בנגיף השפעת (לדוגמא קשישים ונשים בהיריון), ולצערנו ישנם לא מעט מקרים שמסתבכים ומגיעים גם ליחידות לטיפול נמרץ.

 

על וירוס הקורונה החדש, או בשמו המלא SARS-CoV-2, כולנו כבר שמענו רבות. כל אדם יכול להידבק בנגיף, אך ביטוי המחלה יהיה שונה מאדם לאדם, בהתאם לקבוצת הגיל ולמחלות הרקע שלו. במרבית המקרים (עד כ-80%) המחלה עוברת בצורה קלה ללא סיבוכים ויכולה להתבטא עם חום ושיעול בלבד. ישנה לא מעט דיסאינפורמציה בנוגע לפנדמיה ובעיקר בקשר לקטלניות המחלה, ועל כן חשוב להבהיר מספר נקודות חשובות:

  • אחוז התמותה הגבוה ביותר נצפה בקרב קשישים, אך לא נכון להגיד שרוב המבוגרים מתים מהמחלה הנגרמת ע"י הנגיף. כפי שאפשר להתרשם מהנתונים בטבלה, אמנם האוכלוסיות המבוגרות בהחלט נמצאות בקבוצת סיכון, אבל רובם לא מתים.
  • אחוזי התמותה הם מספר מתעתע שמכיל המון משתנים. אנו רואים כבר בשלב הזה שאחוזי התמותה משתנים ממדינה למדינה (6% באיטליה לעומת 0 מקרי מוות בסינגפור), וזאת עקב מדיניות בידוד והכלה של המדינות, פילוח אוכלוסייה שונה בין המדינות, יכולת התמודדות של מערכת הבריאות המקומית, הקפדה של האוכלוסייה על ההנחיות ועוד. לכן, הנתונים באיטליה או בסין לא יהיו בהכרח רלוונטיים אלינו או לכל מדינה אחרת.
comparison table
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!