עדכונים מרחבי העולם ומארגון הבריאות העולמי בנוגע להתפרצות COVID 19

לראשונה מאז פרוץ המגיפה, סין דיווחה אתמול (יום שני) על 125 מקרים חדשים, שזה מספר נמוך באופן משמעותי מאשר המספר שדווח במקביל בשאר המדינות בעולם, מה שמעיד על מדיניות בלימה יעילה. על מנת להשוות- לפני פחות מחודש, סין דיווחה על מעל ל2500 מקרים חדשים ביום, לאחר שבועיים המספר ירד למתחת ל500, ואתמול עמד על 125 מקרים חדשים.

תגובות לדו"ח של ארגון הבריאות העולמי

לפני מספר ימים פרסמנו כאן תקציר של הדו"ח של ארגון הבריאות העולמי שביקר במוקדי ההתפרצות סין ופרסם מסקנות חשובות. בעקבות הדו"ח, עלה דיון בקרב מומחים אפידימיולוגיים האם דרכי ההתמודדות של סין עם המגיפה קבילות גם במדינות אחרות.

  • נושא מעניין שעלה בקרב המומחים, הוא מה יקרה ברגע שישוחררו הערים הנצורות וכלכלת סין תתחיל להתניע מחדש- האם נצפה לראות התפרצות מחודשת? נכון לעכשיו מעל ל50 מיליון אנשים נמצאים בבידוד ותחת סגר מוחלט של הערים במחוז חובאי בסין.
  • אמצעי בקרה נוסף שהשתשמשו בו בסין הוא שימוש באפליקציות כגון AliPay ו- WeChat על מנת להצליח לאכוף את חוקי הבידוד הנוקשים. השתמשו בקידוד צבעים המופיע על גבי הטלפון המעיד על מצבו הבריאותי של האדם (ירוק, צהוב או אדום), וכך שומרים ברחבי העיר ובתחבורה הציבורית ידעו למי לאפשר מעבר במחסומים שהוקמו.

כמה אפשר לאכוף את הצעדים הקיצוניים האלו במדינות אחרות? לא סביר, כיוון שהמבנה הפוליטי בסין איפשר את ההתגייסות הבלי נמנעת של תושבים.

לפי המומחים, ישנם עוד צעדים שניתן לנקוט במדינות חופשיות על מנת למנוע התפרצות. המומחים מציעים כי אולי כדאי לעקוב אחר מדינות כמו הונג קונג וסינגפור על מנת לראות איך ניתן לשלב משמעת ציבורית בנוגע להתמודדות עם הנגיף, אך בצורה פחות דרקונית ממה שנעשה בסין.

לבסוף, האפידימיולוגים טוענים כי יש כל כך הרבה עיסוק בשאלה האם מדובר בפנדמיה או לא, מאשר להתרכז בדברים הפרקטיים שכל אחד יכול לעשות על מנת למנוע את המשך המגיפה במדינות אחרות.

 

איראן

צוות של ארגון הבריאות נשלח לאיראן על מנת לבקר את ההתפרצות שם, שבינתיים נראה כי המגיפה לא נמצאת תחת שליטה מיטבית. נוכל ללמוד גם מהדו"ח שלהם אשר יפורסם כאשר יסיימו את עבודתם, קצת לגבי ההתנהלות ואמצעי האכיפה במדינה.

 

ארה״ב

הפוקוס העיקרי על ארה"ב, מלבד מקרי המוות שרשתות החדשות בוחרות להתמקד בהם, הוא עניין הבדיקות לזיהוי הנגיף. ישנה סברה כי הוירוס הסתובב בארה"ב בשבועות האחרונים, ורק לאחר שהCDC החל לעשות בדיקות מקיפות יותר, גילו את היקף הנדבקים שעלה משמעותית בימים האחרונים וחצה ביממה האחרונה את ה-100 נדבקים. ישנה ביקורת חריפה על ההתנהלות של אספקת החומרים הדרושים לאבחנה ברחבי המדינה, ובמקביל הFDA החל לאשר בדיקות במעבדות פרטיות.

 

הצהרה רשמית מפי יו״ר ארגון הבריאות העולמית

במסיבת עיתונאים שהתקיימה היום, יו"ר WHO השווה בין נגיף השפעת (Influenza) לבין ה-COVID-19 על מנת להוכיח מדוע אי אפשר להתייחס למלחמה בנגיף הזה כמו בשפעת. להלן ההיבטים העיקריים שהועלו במהלך הנאום:

  • אנשים שנדבקו בנגיף השפעת אך עוד לא פיתחו סימני מחלה הם גורמים להדבקה משמעותית באוכלוסייה, אך נראה שזה לא המקרה עבור נגיף הקורונה החדש (כלומר חולים אסימפטומים לא נחשבים כגורם להדבקה בניגוד לוירוס השפעת).
  • אחד המחקרים הגדולים שעובדים עליו כעת במספר מדינות הוא חיפוש אחר נוגדנים ל-COVID19 באוכלוסייה הכללית. נתונים אלו יכולים לתת לנו מושג לגבי היקף הזיהום באוכלוסיות לאורך זמן.
  • וירוס הקורונה החדש גורם למחלה חמורה יותר מאשר נגיף השפעת. נכון לעכשיו לא תוארה חסינות, מה שאומר שאנשים יותר פגיעים וחשופים למחלה קשה יותר. אחוזי התמותה עומדים על 3.4%, לעומת נגיף השפעת שעומד על פחות מ1%. נדגיש כי מרבית המקרים היו בווהאן, שם אחוזי התמותה גבוהים יותר, אך ככל שהנגיף מתפשט בשאר הארצות נקבל תמונה ברורה יותר לגבי אחוז התמותה. אין חיסונים כרגע כנגד נגיף הקורונה החדש ויש יותר מ20 מחקרים העוסקים בפיתוח חיסון כנגדו.
  • מיגור השפעת איננו אפשרי ויפגוש אותנו בכל חורף, אבל בהחלט אפשר לדבר על מיגור והכלה של וירוס הקורונה החדש. לא עושים חקר אפידימיולוגי לכל אחד שנדבק בשפעת, אבל חובה לעשות זאת עבור וירוס הקורונה החדש כי זה ימנע מקרים נוספים ויציל חיים.

 

בנוסף, היו"ר הזכיר את החובה של המדינות להגן על עובדי הבריאות שנמצאים בקו ההגנה הראשון. בגלל הפגיעה באספקה של מוצרי הגנה אישיים בגלל ביקוש גבוה, אגירה ושימוש לא נכון, צוותים רפואיים עתידים להישאר ללא יכולת להתמגן היטב והדגיש כי אי אפשר להילחם בוירוס בלי להגן על הצוות הרפואי. הוא הדגיש כי המחירים של המסיכות והחלוקים עלו דרמטית, אבל יכולת האספקה של ארגון הבריאות העולמי הולכת ונעלמת וקרא למפעלים להגביר קצב ייצור על מנת לעמוד בדרישה.

 

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/china-s-aggressive-measures-have-slowed-coronavirus-they-may-not-work-other-countries

https://www.who.int/dg/speeches/detail/who-director-general-s-opening-remarks-at-the-media-briefing-on-covid-19—3-march-2020

https://www.nytimes.com/2020/03/02/world/coronavirus-updates-news-covid-19.html

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

Open chat
דברו איתנו בצ'אט!