איך נדבקו כל כך הרבה נוסעי הספינה Diamond Princess למרות הבידוד?

בשבועות האחרונים כולנו שמענו בחדשות על "ספינת הקורונה", ספינת התענוגות שעל סיפונה היו מאות בני אדם, ביניהם ישראלים, שוירוס הSARS-CoV-2 התפשט בה במהרה.

על סיפון הספינה היו 3,711 נוסעים ואנשי צוות. עד כה, כ-6% מהם אובחנו כחיוביים (מעל ל620 נדבקים). נתון זה הופך את הספינה לאחד ממוקדי ההתפרצות הגדולים מחוץ לסין. למרות מדיניות הבידוד שהחלה לאחר גילוי הנדבקים הראשונים, הוירוס המשיך להתפשט בספינה.

לאחר שחרור הנוסעים בימים האחרונים בתום 14 ימי בידוד, מתגלה עוד מידע בנוגע לאיכות הבידוד על הספינה.

הפרסום האמין הראשון מגיע מפי פרופסור קנטרו איווטה (Kentaro Iwata), מומחה למחלות זיהומיות, שכעת משמש כיועץ לממשלת יפן כיצד להתמודד עם התפשטות הנגיף. הוא מומחה מזה כ-20 שנים, והתמודד עם התפרצויות רבות כולל האבולה, SARS וכולירה.

קנטרו פירסם סרטון לאחר שביקר בספינה וגילה כי לא הייתה הפרדה בין האזורים הנקיים (green zones או cold zones- האזורים הנקיים מנוכחות הוירוס) לבין האזורים המזוהמים (red zones או hot zones- אזורים עם נדבקים או עם חשש להדבקה). להבהרה, מדובר בכלל בסיסי ביותר עבור בידוד על מנת לבצע בקרת זיהום נאותה (infection control). בין האזורים חייבת להיות הפרדה מסודרת ומבוקרת, שבה אפשר להתפשט מהציוד המגן באופן בטוח וכך לאפשר מעבר בין האזורים מבלי לזהם אזורים נקיים.

על הספינה הוא מעיד כי ראה אנשים עוברים בין האזורים עם וללא ציוד הגנה אישי, אנשים אוכלים ונוגעים בפלאפונים שלהם עם כפפות, אנשים מסתובבים עם מסיכות N95 אך ללא ציוד הגנה נוסף.

לאור ממצאים אלה, ברור כיצד אחוז הנדבקים על הספינה היה כל כך גבוה. אי שמירה על הנחיות ברורות למיגון אישי, בתוספת חוסר אחריות כלפי התנהגות בטוחה מבחינת מניעת זיהומים במרחב הציבורי, וחוסר הקפדה על הנחיות הצוות לבקרת זיהומים היוו את המצע המושלם להתפשטות הSARS-CoV-2 בספינה.

ישנה ביקורת רבה כלפי התנהלות הרשויות במקרה הספינה, אך דבר אחד ניתן ללמוד: הקפדה אישית וציבורית על הנחיות הצוותים למניעת התפשטות הזיהום היא חיונית ומהווה פקטור קריטי ביכולת של הרשויות לבלום את התפשטות הוירוס.

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!