הבדיקה לגילוי וירוס הSARS CoV-2- איך זה עובד?

בתור התחלה, הסבר קצר על וירוסים- וירוס הוא טפיל בגודל מיקרוסקופי שתלוי לחלוטין בתא מארח על מנת להתרבות. מחוץ לתא- לנגיף אין יכולת להתרבות והוא חסר כל פעילות.

הוירוס עצמו בנוי מחומר תורשתי המייחד אותו (DNA או RNA) ומחלבונים. חלק מהוירוסים בעלי יכולת לשרוד שעות וימים רבים מחוץ לתא מאחסן וזאת הודות למעטפת הבנויה מחלבונים.

וירוס הSARS CoV-2 הוא וירוס שמכיל חומר תורשתי מסוג RNA. עוד לא ברורה יכולת השרידות שלו על משטחים ובסביבה חיצונית, אך ידוע כי בני הדודים הקרובים שלו (SARS CoV ו-MERS CoV) בעלי יכולת שרידות טובה.

 

איך אנחנו מאבחנים את נוכחות הנגיף בגוף?

כאשר עולה חשד שאדם נחשף לנגיף, נלקחות ממנו מספר דגימות ובעיקרן משטח אף וגרון (נסייג ונציין כי בשלבים אלו, על מנת להבין היכן ניתן לזהות את הנגיף נלקחות בדיקות ממקומות נוספים כגון מהצואה, שתן, צינור הנשמה ועוד). משטח האף הזה נלקח לבדיקת במכשיר שנקרא PCR- Polymerase chain reaction. מכשיר זה מצוי בכל המעבדות בבתי החולים והוא בשימוש נרחב במחקר ובקליניקה (ולא רק על מנת לזהות נוכחות וירוסים).

הדרך המהירה והיעילה ביותר לכמת את מספר העותקים המצוי בדגימה היא דרך Real Time-PCR שבזמן קצר ותוך כדי הצגת נתונים בזמן אמת על גבי מסך- ניתן לראות את התוצאות.

פעולת המכשיר כוללת ביצוע מחזורי (לרוב בין 25-30 מחזורים) של בקרת חימום מיוחדת על מנת לאפשר פעולה של הפרדת גדילי החומר התורשתי, והכפלת הכמות שלהם.

על מנת לזהות את נוכחות הנגיף, אנו מחפשים את טביעת האצבע הייחודית לו שהיא החומר התורשתי אותו הוא נושא. על מנת לקבוע כמה עותקים יש בכל דגימה, מוכנס חומר פלורוסנטי מיוחד הנקשר לחומר התורשתי של הנגיף. במהלך הבדיקה, גלאי מיוחד קולט את הפליטה של החומר הפלורוסנטי וכך המערכת יודעת לקבוע את כמות העותקים על פי רמת הפלורוסנציה המתקבלת.

הבסיס העומד מאחורי בדיקה זו היא שבכל מחזור של הPCR מוכפלת כמות מקטעי החומר התורשתי בדיוק פי 2. ישנו סף מסוים לגילוי שמתחת אליו הבדיקה נחשבת לשלילית (אחת הסיבות היא שלא היו עותקים להכפלה ולכן לא הייתה פלורוסנציה שהתקבלה).

בכל מכשיר ישנה כמות מסוימת של דגימות שניתן להריץ בו זמנית. פעולת המכשיר היא קצרה ויעילה והזמן עד לקבלת תוצאות סופיות מרגע כניסת הדגימה הוא שעות ספורות.

בתמונה המצורפת- דוגמא של התוצאות בזמן אמת. בסרטון ניתן להתרשם קצת יותר לעומק מפעולת המכשיר.

 

https://www.youtube.com/watch?v=EaGH1eKfvC0

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/real-time-polymerase-chain-reaction

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הסיפור של הדרה: "הייתי בודדה עם התסמונת שלי, עם יותר שאלות מתשובות. עכשיו מרגישה לא לבד"

הסיפור של לבנה: "חשוב לשמוע ולהתייעץ וליישם דברים. זה נתן לי הרבה פוש"

אנו מתחייבים בזאת כי כל סכום התרומה מיועד לתמוך בשירות למטופלים של חברת מדינט בלבד. בעת ההעברה נא לציין בהערה: תרומה למטופלי מדינט בלבד.

הגשת בקשה לסיוע

אנא מלא את הפרטים הבאים ואנו נחזור אלייך בהקדם ! 

נשמח לעמוד לשירותכם

אנא מלאו את פרטיכם להתחלת התהליך:

דברו איתנו בצ'אט!